Kinoa nedir, nasıl ve nerede yetişir, faydaları nelerdir?

Kinoa nedir, nasıl ve nerede yetişir, faydaları nelerdir?

kinoa-nedir

Son günlerde sanatçı Güllü’nün zayıflaması ile birlikte adını sıkça duyduğumuz Kinoa nedir? Nasıl tüketilir? Zayıflatıyor mu? Kinoa hakkında bilinmeyenler ve merak edilen tüm detaylar yazımızda…

Kinoa Nedir?

Kinoa, Keçuva dilindeki kinua sözcüğünün İspanyolca söylenişinden gelmektedir. Yenebilir tohumları için tarımı yapılan ‘Chenopodioideae’ alt familyasından bitkidir. Tahıllara benzer ancak buğdaygillerden değildir. Ispanak ve pancar gibi bitkilere çok daha yakındır.

Kinoa Nerede Yetişir?

Kinoa tarımına Bolivya, Peru, Ekvador ve Kolombiya’nın And Dağları üzerindeki yörelerinde 3.000 ila 4.000 yıl önce başlanmıştır.

Yine arkeolojik verilere göre günümüzden 5.200 ila 7.000 yıl öncesine kadar da insanlarca doğadan toplanarak yenmekteydi. İnkalar tarafından tarımı yapılır ve manevi değer atfedilirdi.

Tahıllara kıyasla kinoa’nın besin değeri oldukça yüksektir. İçeriğinde; lizin gibi temel amino asitler ve bol miktarda kalsiyum, demir ve fosfor bulunmaktadır.

100 gram kinoa 372 kalori, 5,8 gram yağ, 69 gram karbonhidrat, 6 gram lif içermektedir.

Kinoa hasatından sonra tohumların saponin içerdiği için tadı acı olan kabuklarından ayrılması gerekmektedir.

Kionanın bazı türleri ICBA’nın testlerine göre 40 dS/m düzeyinde tuzlulukta yetişebilmektedir.

Şili ve Peru’da bulunan antik mezarlarda bitkinin gıda olarak tüketildiğine dair arkeolojik keşifler yapılmıştır. İspanyol kaşiflerin kıtaya gelmesiyle birlikte kinoa Güney Amerika geneline, daha sonra da Avrupa kıtasına yayılmıştır.

Kinoa Nasıl Tüketilir?

Kinoa, genellikle pirinç gibi pişirilir ve bir çok yemekte de kullanılabilmektedir. Pişirme süresi pirinç veya arpaya göre çok daha kısadır. 10 ila 15 dakika da pişmektedir. Ayrıca Kinoa yaprakları sebze olarak da tüketilebilir. Ancak bu şekilde satışı nadir görülmektedir.

2013 yılın Birleşmiş Milletler Bölge Ofisi tarafından “2013 Kinoa yılı” ilan edilmiştir.

Besin değeri oldukça yüksek olmasından dolayı Kinoa’nın popülaritesi gün geçtikçe artmaktadır.

NOT: Kionayı pişirmeden önce çekirdeği saran ve acı bir tadı olan kabukları iyice temizleyin. Bunun için kinoayı derin bir süzgece aldıktan sonra musluğun altına koyun ve soğuk suyu açıp avucunuzla çok fazla sıkmadan çekirdekleri ovalayın.

Kinoa’nın Faydaları Nelerdir?

Kinoa tam bir protein deposudur. Yani vücudun ihtiyaç duyduğu tüm amino asitleri içermektedir.

Glüten içermeyen Kinoa, özellikle glütensiz gıdalarla beslenmek zorunda olan Çölyak hastaları için idela bir besin kaynağıdır. Kinoa ile glütensiz ekmekler veya çörekler hazırlamanız mümkün. Ayrıca diyet yapanlar Kinoa gevreğini yulaf gevreğine alternatif olarak kullanabilirler.

Kilo kontrolü için kinoa!

Kilo kontrolü için de kullanılan kinoa, aslında kalori değeri çok düşük olan bir bitki değildir. Ancak son günlerde doktorlar tarafından hazırlanan diyet listelerinde adına sıkça rastlamak mümkün.

Kinoa’nın diyet listelerinde yer almasının başlıca nedenleri; yüksek oranda lif içermesi ve bir protein deposu olmasıdır.

Kinoa içerisinde bulunan protein, kişilerin uzun süre tok kalmasını sağlar, lifler ise; kan şekerinde oluşabilecek dalgalanmaları önler.

Ancak kinoa’yi fazlaca tüketmek kilo vermenizi zorlaştıracaktır. Bu sebeple kontrollü tüketmenizde fayda var.

Sindirim sistemi için de oldukça faydalı!

Beslenme uzmanları kabızlık sorunu için kinoa’yı öneriyorlar. Zira yüksek oranda lif içermesi sayesinde sindirim sisteminiz düzenli çalışır.

Kabızlığın yol açtığı hemoroid sorunu ile de Kinoa ile mücadele edebilirsiniz.

Diyabet hastalarına kinoa!

Besin lifi aynı zamanda diyabet hastalarında kan şekerinin kontrolüne yardımcı oluyor.

Anemi’ye karşı kinoa!

İçerdiği yüksek oranda demir sayesinde demir eksikliği anemisi için uygulanan beslenme programlarına eklenebilir.

Halsizliğe iyi gelir!

Kinoa, içerdiği Riboflavi (B2) sayesinde kas hücrelerine ve enerji metabolizmasına katkıda bulunur, vücuda gerekli olan enerjiyi verir ve halsizliği giderir.

Migren’e iyi gelir!

Kinoa’da yüksek miktarda magnezyum minerali bulunur. Magnezyum mineralinin ise damarları rahatlatıcı özelliği bulunmaktadır. Bu özelliği sayesinde kronik migren hastalarına kinoa önerilmektedir.

Antioksidan kaynağıdır!

Bir antioksidan olan manganez vücudun enerji üretimi sırasında oluşan hücre hasarına karşı koruma sağlar. Kinoa antioksidan etkisiyle, başta kırmızı kan hücreleri olmak üzere tüm hücreleri serbest radikallerin olumsuz etkilerine karşı korumaya yardımcı olur.

Kolestrole faydalıdır!

Yapılan araştırmalara göre, düzenli olarak kinoa tüketen kişilerde total kolesterolü düşürürken HDL (iyi kolesterol) oranını koruduğunu ortaya koymaktadır.

Bunun yanı sıra kinoada bulunan bazı bileşenler damarları iltihaplı hastalıklara karşı korumaktadır.

Besin Değerleri

100 gr pişmiş kinoa’da;

120 kalori
2 gram yağ
7 gram karbonhidrat
11 gram besin lifi
4.4 gram protein
5.0 IU A vitamini
0.6 mg E vitamini
0.1 mg tiamin
0.1 mg riboflavin
0.4 mg niasin
0.1 mg B6 vitamini
42.0 mcg folat
17.0 mg kalsiyum
1.5 mg demir
64.0 mg magnezyum
172 mg potasyum
7.0 mg sodyum
1.1 mg çinko
0.2 mg bakır
0.6 mg manganez
2.8 mcg selenyum
0 kolesterol bulunmaktadır.