Kifoz Nedir? Kifoz Nasıl Tedavi Edilir?

Kifoz Nedir? Kifoz Nasıl Tedavi Edilir?

Kifoz Nedir? Kifoz Nasıl Tedavi Edilir? tedavisi Dünya genelinde oldukça yaygın olarak görülen ortopedik rahatsızlıklar içerisinde bulunan kifoz; diğer adıyla ‘kamburluk’; sırt kemiğinin dışarıya doğru olacak şekilde çıkıntılı bir görünüme kavuşması anlamına geliyor. Özellikle masa başı işlerde ve sürekli oturarak çalışmak zorunda kalan kişilerde görülen bu rahatsızlık; daha çok yaşlılık döneminde ortaya çıksa da genç yaşta zamanının çoğunu bilgisayar başında geçiren gençlerde de görülmüyor değil! Düz ya da yana doğru iki farklı çeşidi bulunan kifoz; hastalığın ilerleyen aşamalarında kişinin dik durmasını neredeyse imkansız bir hale getiriyor.

Hastanın dik durmakta zorluklar ile karşılaşmasına neden olan bu rahatsızlığa genetik özellikler, bel kemiğinde görülen doğuştan biçim bozuklukları, duruş bozukluğu vb. farklı faktörler neden olabiliyor.

Kifoz Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

 

* Kifoz belirtileri arasında ilk sırada şiddetli sırt ağrılarının yer aldığını söyleyebiliriz. Eğik duran sırta daha fazla yük binmesi; kamburluk seviyesi yükseldikçe sırt ağrısının da daha şiddetli olmasına zemin hazırlıyor. Nefes darlığı ve akciğer hastalıklarına neden olan kamburluk rahatsızlığından muzdarip olan kişilerin kesinlikle sigara tüketmekten de kaçınmaları gerekiyor.

Kamburluk Nedenleri Nelerdir?

* Duruş bozukluğu

* Genetik sebepler

* Gelişim döneminde omurganın bir süre için iç bölümlerinin büyümeyi durdurmasına rağmen dış bölümlerinin büyümeye devam etmesi

* Yaşlılıkla birlikte ortaya çıkan osteoporoz hastalığı

Kifoz Nasıl Tedavi Edilir?

* Kamburluk probleminin nedeninin genetik faktörler olduğu durumlarda vakit kaybetmeden ameliyat olmak gerekiyor.

* 70 dereceyi aşan kamburluk rahatsızlıkları söz konusu olduğunda da cerrahi yöntemlere başvuruluyor.

* Duruş bozukluklarına bağlı olarak gelişen kamburluğun tedavisinde fizik tedavi ve sırt egzersizleri tercih ediliyor. Ancak hasta 18 yaşını aşmışsa fizik tedavisi ve sırt egzersizleri; sadece mevcut olan kamburluğun ilerlemesini durduruyor.

Kifoz Nasıl Engellenir?

* Duruş bozukluğunun nedeni sırt kasları olduğu için sırt egzersizleri ile sırt kasları güçlendirilebilir. Duruş bozukluğuna bağlı kifoz; daha çok 10-16 yaş arasında gözlemlendiği için bu noktada ailelerin dikkatli olması gerekiyor. Aksi halde 18 yaşını tamamlayan hastalarda egzersiz ile kamburluğu tedavi etmek maalesef ki mümkün değil.

Örnek Sırt Egzersizi :

– Omuzlarınızı yavaşça gevşetin ve boynunuzu yukarıya doğru esnetin. İki kolunuzu da öne doğru uzatarak sağ eliniz ile sol dirseğinizi, sol eliniz ile sağ dirseğinizi tutun. Belinizden öne doğru uzanıp bu pozisyonda 15 – 20 saniye kadar bekleyin. Bu egzersiz omzunuzun arka bölgesinde hissettiğiniz ağrılar için iyi gelecektir.