Kete nedir, nasıl yapılır? Kete tarifi

Kete nedir, nasıl yapılır? Kete tarifi

kete-nedir-nasil-yapilir

Kete nedir? Kete nasıl yapılır? Kete hakkında bilinmeyenler ve merak edilen tüm detaylar yazımızda…

Kete Nedir?

Doğu Anadolu ve Doğu Karadeniz yöresel mutfağına has, bir çeşit hamur işidir. Kete’nin yapılışı ve içeriği yapılan bölgeye göre farklılık göstermektedir. Ancak Kete, en çok Bayburt ili ile özdeşleşmiştir.

Bayburt Ketesini diğer Kete tariflerinden ayıran en belirgin özelliği ise; kete içine un ile tereyağı kavrularak yapılan iç harcı konulmasıdır. Ayrıca Bayburt’ta ‘Gav’ adı verilen topraktan yapılma gömme tandırda yapılmasıdır.

Bayburt’un yanı sıra Kars ilinde de kete bilinmekte ve sıklıkla yapılmaktadır. Kars yemek kültüründe kete, önemli bir yer tutmaktadır.

Kete, ilk olarak Kars ilinden çıkmış ve daha sonra farklı bölgelere yayılmıştır. Yine Bayburt’ta olduğu gibi kete içerisinde, tereyağında kavrulmuş un harcı konmaktadır.

Bayburt ve Kars’tan sonra Erzurum’a da değinmeden geçmemek gerek. Zira Erzurum mutfağında da kete önemli bir yere sahip.

Kete, Kayseri’de de yapılmaktadır. Ancak bu yörede farlı olarak içi boş ve daha sert bir biçimde yapılıyor. Posof’ta ise helvalı (içli kete) olarak da çeşitleri olduğu bilinmektedir.

Kete Nasıl Yapılır?

Açma kete un, yağ, tuz, biraz şeker, yaş maya ve su ile yoğrulduktan sonra bir saat kadar bekletilir ve dinlenen hamurdan alınan bezeler oklava yardımı ile orta incelikte bir yufka halinde açılarak, üzerine eritilmiş tereyağı sürülür. Hamurlar rulo haline getirilip küçük parçalara bölünür, daha sonra kesilen bu parçaların iki tanesi birleştirilmek şartıyla arasına isteğe göre ceviz, un kavurması, peynir (istenirse çikolata) koyulur ve hamur, yağlanmış tepsiye konulup yüksek ayarlı fırına verilerek pişirilir.

Bu kadar kete’den bahsettikten sonra kete tarifi vermeden geçmek olmaz…

KETE

Malzemeler

1 su bardağı sıvı yağ
2 su bardağı ilik süt
2 adet yumurta ( beyazı içine sarisi da üstüne gelecek )
100 gr tereyağı(1 cay bardağı)
2 tatlı kaşığı şeker
2 tatlı kaşığı tuz
2 paket instant maya veya 1 paket yaş maya
Ve alabildiği kadar un

İç helvası için

2 su bardağı un
Yarım su bardağı sıvı yağ
50 gr margarin
2 çorba kaşığı toz şeker

Ara katlar için

100 gr tereyağı (1cay bardağı )
1 cay bardağı siviyag

Üzerine sürmek için

3 çorba kaşığı yoğurt
yukarda yazılan 2 yumurtanın sarisi

Yapılışı

  • Hamur için margarini eritin geniş buyuk bir kaba alin üstüne, sıvı yağı, yumurtanın beyazını, sütü, şekeri, yaş mayayı, tuzu ilave ederek hepsini karıştırın ve unu yavaş yavaş ekleyin kulak memesi yumuşaklığında bir hamur yapın hamurun üzerini sıcak tutacak şekilde sarın üzerine hatta hamuru koyduğunuz kabın üstünü streç filmle kapatıp öyle sarın. Bu sayede hamurunuz çok daha iyi ve hızlı kabaracaktır. Hamuru 1,5 saat veya 2 saat dinlendirin.
  • Ketenin helvası için yağı ve unu tavaya alın tereyağı eriyince unu biraz kavurun toz şekeri ilave edip karıştırmaya devam edin helvanın rengi sarardığında ocaktan alın ve soğumasını bekleyin.
  • Ketenin helvası için yağı ve unu tavaya alın tereyağı eriyince unu biraz kavurun toz şekeri ilave edip karıştırmaya devam edin helvanın rengi sarardığında ocaktan alin ve soğumasını bekleyin.
  • Sıvı yağ ve margarini eritip karıştırın ve 3 çorba kasığı kadar yufkanın uzerine dokun elinizle yufkanın her tarafına gelecek şekilde yayın önce iki tarafı ortaya doğru katlayın sonra diger açık kenarları da ortada birleştirin her katlama işleminde 1 veya 2  çorba kaşığı yağlamayı unutmayın  en son bir kat daha yağlayıp kapatın büyük bir dikdörtgen olunca  buz dolabının alt kısmında yarım saat bekletin daha sonra büyük  bir fırın tepsisi  kadar acın ortadan ikiye kesin iç helvasını 2 çorba kaşığı üzerine serpin ve biraz geniş bir şekilde katlayın. Katlarının çok belirgin olmasını istiyorsanız iç helvasını az koyun ve kenarlardan bastırın.
  • Yağlı kağıt serilmiş veya yağlanmış fırın tepsisine keteleri koyun 30 dakika dinlendirin ve yumurtayla yoğurdu karıştırıp ketelerin üzerine sürün ve önceden ısıtılmış 180 derece fırında keteler güzelce kızarana kadar pişirin ve ketelerimiz hazır istediğiniz zaman yiyebilirsiniz.

Afiyet Olsun…