Kefir Nedir? Faydaları Nelerdir?

Kefir Nedir? Faydaları Nelerdir?

kefir-nedir-faydalari-nelerdir

Günümüzde kişiler artık sağlıklı yaşam ve sağlıklı beslenme konusunda bir çok araştırma yapıyor ve sağlıklı beslenmek için neleri tüketmeli konusunda bilgi sahibi olmaya çalışıyorlar. Bu doğrultuda öne çıkan “Kefir”in ne olduğu ve faydalarının neler olduğu en merak edilenler arasında yer alıyor.

Peki Kefir nedir? Faydaları nelerdir? Nasıl tüketilmeli? Kefir hakkında bilmedikleriniz ve merak edilen tüm detaylar yazımızda…

Kefir Nedir?

Kefir, tarihi çok eski yıllara dayanan, özellikle Kafkasya bölgesinde sıklıkla yapıldığı ve tüketildiği bilinen, günümüzde ise Avrupa ve Amerika ülkelerinde ticari amaçla üretilen süt asidi ve alkol fermantasyonu yardımıyla yapılan köpüklü, boza kıvamında, hafif ekşimsi fermente bir süt ürünüdür. Tadı ise ayrana benzemektedir.

Bir başka deyişle Kefir, probiyotik bir süt ürünüdür. Yüzlerce yıllık geçmişe sahip olan Kefir, sağlıklı ve uzun yaşamlarının sırrı, gençlik iksiri olduğu kabul edilmektedir.

Kefir, karnıbaharı andıran bir görüntüye sahip olup, rengi ise krem ve beyaz arasında bir renktir. Yani hafifi beyazımtrak diyebiliriz.

Genellikle fındık yada bezelye büyüklüğünde tanelerden oluşmaktadır.

Kefir’de neler bulunur?

Kefir tanesi içerisinde; Torula mayaları, Saccharomyces sp., Lactococcus spp., Lactobacillus spp.,Leuconostoc spp gibi mikroorganizmalar bulunmaktadır.

Bu mikroorganizmaların faaliyeti sonucunda süt asidi, etil alkol ve karbondioksit meydana gelmektedir. Kefir tanesi içerisinde bulunan mikroorganizmalardan bazıları süt şekerini parçalayarak süt asidi oluştururlar ve süt pıhtılaşır. Mikroorganizmalardan bazıları ise karbondioksit ve etil alkol meydana getirirler.

kefir-1

Kefir nasıl elde edilir? Nasıl tüketilir?

Kefir yapımı oldukça kolaydır. Bunun için öncelikle kefir tanelerini sahip olmanı gerekiyor. Kefir tanelerini güvenilir bir kaynaktan almanızı öneririz. Eğer mümkünse, Ziraat Fakülteleri’nde üretilen içindeki bakterilerin analiz edilip onaylanmış mayalar tercih edilmelidir.

Kefir yapmak için 30-50 gram kefir mayası, 1 lt süt ve bir süzgeç yeterlidir.

Öncelikle sütünüz çiğ ise kaynatmalı ve soğumasını beklemelisiniz. Soğuyan sütün içerisine kefir mayasını ekleyin ve 20 – 25 derece oda sıcaklığında, 18 ila 24 saat bekletin. Bu süre sonunda süt pıhtılaştığında ani boza kıvamını aldığında kefir hazır demektir.

Hazırlanmış olan bu kefiri süzgeçten geçirerek dilerseniz hemen dilerseniz de 1 gün dolapta bekleterek tüketebilirsiniz. Hazırlanmış olan Kefir, maksimum 1 gün içerisinde tüketilmelidir.

Daha sonra dilerseniz kefir tanelerini aynı şekilde fermantasyon edebilirsiniz.

ÖNEMLİ: Ayrıca hatırlatmamız gereken önemli bir nokta daha var. Kefir taneleri asla metal ile temas etmemelidir. Bunun için kullanacağınız kaşık veya süzgeç, plastik veya ahşap olmalıdır.

Kefir taneleri nasıl saklanır?

Kefir tanelerini klorsuz su ile yıkayarak yine klorsuz su bulunan bir kaba koyarak 2-3 gün dolapta bekletebilirsiniz. Ancak kefir tanelerinin 2-3 gün arayla yine klorsuz su ile yıkanması gerekmektedir. Eğer kefir tanelerini süt ile tekrar mayalayacaksanız klorsuz su ile yıkamanıza gerek yoktur.

 

Kefir’in faydaları nelerdir?

Kefir, düzenli olarak günde yarım litre tüketilirse destek gıda anlamında sağlık üzerinde olumlu etkileri bulunmaktadır.

Kefir, iştahsızlık, uykusuzluk, verem ve böbrek hastalıklarında, bronşit ve astımda, egzama Dış deri yırtılmaları ve çatlaklar tedavisinde kullanılmaktadır.

Ayrıca tazeyken içilen kefir, bağırsakların iyi çalışmasını sağlar. Eğer mayalanan kefir, 36 ila 48 saat sonra içilirse kabızlığa neden olur.

Kefir, mide ve pankreas gibi organların salgılarını da artırmaktadır. Ayrıca kefir sinirsel rahatsızlıklar, iştahsızlık ve uykusuzluğa karşı etkili olduğu saptanmıştır. Yüksek tansiyon, bronşit ve safra kesesi rahatsızlıklarında da etkili olan kefirin karaciğer, böbrek fonksiyonları ve kan dolaşımı üzerinde de olumlu etkileri vardır.

Bunun la birlikte tok tutma özelliğine de sahip olan kefir, diyet yapan kişilere de önerilmektedir.

Her gün düzenli olarak tüketilen 1 bardak kefir, kişinin kalsiyum ve protein ihtiyacını karşılar