Kefaret nedir? Kefaret ne demek?

Kefaret nedir? Kefaret ne demek?

kefaret-nedir

Kefaret, Ramazan ayı ile birlikte en çok konuşulan konular arasında yerini aldı. Peki Kefaret nedir? Kefaret ne demek? Kefaret neyin bedelidir? Kefaret hakkında bilinmeyenler ve merak edilen tüm detaylar yazımızda…

Kefaret Nedir?

Sözlük anlamı ‘örten, gizleyen’ olan kefaret, işlenen bir günah yada işlenen kusurlu bir davranıştan dolayı Allah’tan af dilemek amacıyla yapılan, herhangi bir cezai yaptırımı olmayan mali ve bedeni yapılan ibadettir.

İslam dininde Allah, kusurlu davranışlara karşılık olarak kulun kendini affettirmesine imkan tanımıştır. Bu sebeple kefarette kusurlu fiili işleyen mükellefin kefâretleri Cenâb-ı Hak tarafından kusur ve günahının affedilmesine vesile kılınması niyet ve arzusuyla yerine getirmesi esastır.

Kefaret ile kusurlu davranış veya günahın Allah tarafından affedilmesi umulur.

Fıkıh kitaplarında kefâretlerin ibadet ana grubunda yer alması, kefâretlerle yükümlü tutulmanın Allah’ın lutuf ve kereminin bir tezahürü olarak müslümanlara tanınan bir ayrıcalık ve imkân olarak nitelendirilmesi bu sebeplerledir.

Kur’an-ı Kerim ve sünnet’te belirtilen kefaret türü olarak; orucu bozma, yemin, zıhâr, hac yasaklarını ihlâl, adam öldürme ve hayızlı kadınla cinsel temas örnek gösterilebilir.