Kayyum nedir? Görevleri nelerdir?

Kayyum nedir? Görevleri nelerdir?

kayyum-nedir

Son günlerde bazı gazete ve televizyon şirketlerine kayyum atanması sebebiyle halk arasında en çok konuşulan konular arasında yerini alan Kayyum, halk tarafından merak edilerek fazlaca araştırılıyor. Peki Kayyum nedir? Kayyum neden atanır? Kayyum’un görevleri nelerdir? Kayyum hakkında merak edilenler ve bilinmesi gereken tüm detaylar yazımızda…

Kayyum Nedir?

Kayyum, belirli bir malın yine belirli bir süre yönetilmesi veya belirli bir işin yapılması için resmi kurumlar tarafından yetkili olarak atanan kişiye verilen ad’dır.

Kayyum, genellikle usulsüzlük yapılan özel kurumlara, şirketlere, devletin el koyduktan sonra atadığı yöneticidir. Peki kayyum nasıl atanır?

Kayyum nasıl atanır?

Devlet tarafından usulsüzlük yaptığı belirlenen özel firma ve şirketlere el konulur ve belirli bir süre bu el konulan şirketleri yönetmesi için kayyum atanır. Kayyumlar mahkemeler tarafından atanır. Mahkeme tarafından atanan kayyum, makamlarının kendilerine verdiği yetki ve görevleri esas alarak çalışırlar. Peki kayyumun görev ve yetkileri nelerdir?

Kayyumun görev ve yetkileri nelerdir?

Usulsüzlük yapan şirket veya özel firmalara atanan kayyumların görev ve yetkilerini mahkeme belirler. Bu görev ve yetkiler geçicidir.

Kayyum atanması belli bir işin için istenirse, kayyumun görevi, yetkisi ve kalacağı süre, bu işe göre belirlenir.

Kayyumun görevi, şirket ya da kuruluşun suç unsuru mahkeme kararıyla sabit olana kadar ya da söz konusu kuruluş, suçlamalardan aklanana kadar bulunduğu şirketi ve kurumu yönetmektir.

Kayyum olan kişi, bu kapsamda her türlü kararı alarak uygulamaya geçirmek, yeni yönetimi belirlemek, suçlamalara konu olan faaliyetler varsa bunları sonlandırmakla görevlidir.

3 Çeşit Kayyum ataması bulunmaktadır.

  • İstek Üzerine Kayyumluk

Ergin kişilerin isteği üzerine kayyum ataması olabilir. Buna ‘İstek Üzerine Kayyumluk’ denir.

  • Temsil Kayyumluğu

Vesayet makamı bazı sebeplerden veya kanunda belirtilen hallerde, bir ilgilinin isteği üzerine de kayyum atayabilir. Buna da ‘Temsil Kayyımlığı’ denir.

  • Yönetim Kayyumluğu

Vesayet makamı, yönetimi kimseye ait olmayan yerler için gereken önlemleri alır ve bazı hallerde yönetim kayyumu atar. Buna da ‘Yönetim Kayyumluğu’ denir.