Kalp Hastalıkları nedir nasıl önüne geçilir

Kalp Hastalıkları nedir nasıl önüne geçilir

Sağlık Bakanlığı’nın raporuna göre, kalp damar hastalıkları, dünyada her yıl yaklaşık 17 milyon, Türkiye’de 130 bin kişinin ölümüne yol açmaktadır. En sık görünen kalp rahatsızlığı, atheroskleroz yani koroner arter daralmasıdır. Atherosklerozun en sık gözlenen nedeni ise margarin, ayçiçeği yağı, mısıryağı gibi hidrojenize yağlar sebebiyle oluşan yağ birikintileridir. Yağ birikintileri atherosklerozun en erken belirtisidir ve herhangi bir yaşta, hatta mamayla beslenen 2 yaş altı çocuklarda dahi görülür.

Kalp Hastalıkları nedir

Koroner arter hastalığı(yani kalbi besleyen damarların daralması veya tıkanması) nedeniyle yeterince oksijen alamayan kalp kası, bunu ağrı ile gösterir. Ancak, göğüste hissedilen ağrıların hepsi kalp kaynaklı olmayabilir. Kas, kaburga, omurga, yemek borusuna ait ağrılar da göğüste hissedilebilir.

Hidrojenize yağların metabolik atıklarının sertleşmesi ve plastikleşmesi sonucunda libröz plaklar oluşur. Fibröz plak, atherosklerozun lezyonudur; damar dokularının lokal olarak esnekliğini kaybetmesi ve sertleşmesidir. Damar dokularını yıkıma ve değişime uğratan çamaşır suyu, yağ çözücü, lavabo açıcı, leke çıkarıcı, deterjan gibi kimyasal maddelerdir.

Damarda %50 ya da daha fazla oranda bir tıkanma olursa, fibröz plak kan akımına karşı bir direnç meydana getirir ve kalp kasında beslenme yetmezliği ortaya çıkar. Damarlarda tıkanma ve dokularda beslenme yetmezliği devam ettikçe kalp dokularında zayıflama ve incelme meydana gelir. Tok karna ağır çalışma, aşırı antreman ve nefes kontrolü ile ağır egzersizler veya tok karna nefes kontrolüyle Kur’ân-ı Kerim okumanın etkisiyle, plak içinde veya yıpranan dokularda kanama ya da anevrizma (damar şişmesi), sonra da enfarktüs ortaya çıkabilir.

“Toksik hepatit” bölümünde anlatıldığı gibi atıkların karaciğerde birikmesi ile toksik hepatit ortaya çıkar ve karaciğer, kanı yeterince temizleyemez hale gelir. Toksinlerle ağırlaşan, kolesterol düzeyi yükselen kan, zaman içinde kalp damarlarında tıkanıklık oluşturmaya başlar. Bu devam ettiği sürece kalp kası sertleşir ve kuvvet kaybeder. Dokulara ve akciğerlere kan pompalamada zorlanan kalp kası genişler, kalp yetmezliği ortaya çıkar.

kalp hastalıkları çeşitleri
kalp hastalıkları isimleri
kalp hastalıkları bölümü
kalp krizini haber veren 12 belirti
kalp rahatsızlığı nasıl anlaşılır
kalp kapakçığı hastalıkları
kalp hastalığı tedavisi

Öneriler

Kalp hastalıklarında da diğer hastalıklarda olduğu gibi beslenmeyi düzeltmek ve yemekleri azaltmakla başlanır. İyileşinceye kadar zeytinyağı dışında başka yağ kullanmamak, bağırsakların çalışmasını sağlamak, karaciğeri, böbrekleri, kanı ve damarları temizlemek, haftada 3-4 kez en az yarım saat tempolu yürüyüş ve ölçülü spor yapmak spor ile kilo vermek ve kiloyu kontrol altında tutmak gerekir.