Kalp damar hastalıkları nedir? Nelerdir?

Kalp damar hastalıkları nedir? Nelerdir?

Kalp damar hastalıkları nedir

Yüksek Tansiyon Hipertansiyon

Hipertansiyon, kan damarlarında basıncın artması durumudur. Normal kabul edilen kan basıncı değeri bir yetişkinde 12/8’dir. Kan basıncı sürekli sabit kalan bir değer değildir. Hareket halinde ya da heyecanlanınca biraz artabilir, uyurken ve istirahat ederken daha düşük olabilir. Hazımsızlıktan sonra yükselebilir veya düşebilir. Bu değişimler normaldir. Ancak, kan basıncı sürekli l4/9’un üzerinde ise hipertansiyon söz konusudur.

Bilimsel araştırmaların sonuçlarına göre, Türkiye’de yaklaşık 15 milyon kişi yüksek tansiyon hastasıdır. Hastalık, genellikle enseden başlayan baş ağrısı, çarpıntı, çabuk yorulma, baş dönmesi, burun kanaması, yol yürüme ve merdiven çıkmada zorlanma, bazen çok sık idrara çıkma, uykudan kalkıp idrar yapma ve bacaklarda şişlik gibi şikayetlere neden olmaktadır. Yüksek tansiyon, bazı kişilerde belirti vermez.

Hipertansiyonun nedenleri

Karışık ve çok yemek, doğal olmayan veya mizaca uymayan yiyecekler, katkılı hazır yiyecekler, iyi çiğnenmeyen ve birbirine zıt yemekler hazmedilemez ve midede çürür. Çürüme sonucu oluşan toksinler ve atık maddeler kana karışır. Kan koyulaşarak ağırlaşır. Bağışıklık sistemi, kanı hareket ettirmek, gerekli maddeleri hücrelere dağıtmak, atıkları mümkün olduğunca hızlı dışarı atmak ve damarların tıkanmasını önlemek için, damarları daraltarak kan basıncını yükseltmek zorunda kalır. Bu durumda tansiyon düşürücü kullanan, bedenine karşı suç işlemiş ve nefsine zulmetmiş olur. Çünkü, kullanılan ilacın tesiriyle damarlar genişler; bunun sonucunda kan akımı yavaşlar. Ancak ağır ve kirli kan damarlarda yağ ve atıkları bırakır,damarları daralır dokuları kirlenir,kılcal damarları tıkanır. Biriken atıklarla daralan ve tıkanan atardamarlar, organ dokularına yeterli miktarda kan ulaştıramadığı gibi yeterli miktarda besin de ulaştıramaz.

kalp ve damar hastalıklarında beslenme

Su borularında oluşan tıkanmanın, basınç artışına ve patlamalara yol açması gibi, damarlardaki tıkanmalar da hipertansiyonun daha da artmasına ve damar patlamalarına yol açar.

kalp ve damar hastalıkları hastanesi

Bütün organlar ve dokular damarlar vasıtasıyla beslendiği için hipertansiyon tüm vücudu etkiler. Hipertansiyondan en Çok etkilenen organlar kalp, beyin, böbrekler ve gözlerdir. Hipertansiyon kalp büyümesi ve yetmezliği, kalp krizi,beyin kanaması ve felç,böbrek yetmezliği ve böbrek fonksiyonlarında bozulma,görmede azalma ve körlük,büyük atardamarlarda genişleme ve bu damarlarda yırtılmaya yol açabilir.

kalp ve damar hastalıkları çeşitleri

Hipertansiyonun nedenleri arasında en yaygın olanı böbrek hastalıklarıdır. Böbrek hastalıklarının sebebi olarak saç boyası, yağ çözücü, güçlü leke çıkarıcı, lavabo açıcı ve güçlü çamaşır suları gibi ağır eritici kimyasallar,böcek ilaçları, defoliantlar, antiromatizmal, analjezik, aspirin ve diğer tıbbi ilaçlar gibi toksik maddeler,katkılı yiyecek ve içecekler ön plana çıkmaktadır.

kalp ve damar hastalıkları nedenleri

Bebekken anne sütü yerine hazır mamayla beslenenlerde, böbreklerin çalışma kapasitesi düşük ve tuz atma kapasitesi sınırlıdır. Bu durumda doğal olsa da tuzu sınırlı kullanmak gerekir. Rafine edilmiş katkılı ve yapay tuzlar ağır zehir olduğu için azı bile hipertansiyona yol açar. Program sürecinde bu tuzları kullanmak tedavinin başarısız olmasına sebep olabilir.

kalp ve damar hastalıkları isimleri

Tansiyon yükselince bazen burun kanaması olur. Kanamayla tansiyonu düşürmek bağışıklık sisteminin koruma eylemidir. Kanamadan korkmamak gerekir. Çünkü tokluk hastalığı içinde boğulan bugünkü insanın ayda 100 gr. hatta 250 gr. kan kaybetmesi faydalıdır. Burun, rahim ve yaş basur kanaması ile 300-500 gramdan fazla kan kaybı olursa, o zaman kanama durdurulabilir. Ancak eski tabipler böyle bir durumda, baygınlık gelene kadar hiçbir müdahale de bulunmazdı. Çünkü bayılma ile birlikte kalp atışları yavaşladığı için kanama doğal olarak durur.

kalp ve damar hastalıkları vikipedi