Kalamata Nedir? Kalamata Zeytini Nasıldır? kalamta nedir kalamata zeytini

Kalamata Nedir? Kalamata Zeytini Nasıldır?

Kalamata Nedir? Kalamata Zeytini Nasıldır?

Kalamata nedir ? kalamata kelimesi zeytin için kullanılan bir kelimedir. Kalamata kelimesi belli bir zeytin türünü ifade etmektedir. yani zeytini gruplamak için kullanılmaktadır. Kalamata zeytini diğer zeytinlere göre daha büyükçedir. Eşek zeytini ve karga burun zeytini diye de adlandırılır. Normal zeytinin 2 katına yakın büyüklükte olan kalamata zeytini boyutundan dolayı önceleri tercih edilmemekte idi. Son zamanlarda zeytin piyasasında kalamata zeytinin de aranır ve tercih edilir olduğu görülmektedir.  Yağ oranı diğer zeytinlere göre daha az olduğundan dolayı yağlık olarak üretimi yapılmamaktadır. Sofralık olarak üretimi yapılan kalamata zeytinler devasa büyüklüğü ile hemen kendisini belli etmektedir.

Zeytin yetişen her iklim ve bölgede rahatlıkla yetiştirile bilinen kalamata zeytinler özellikle hazır yemek sektöründe çok tercih edilmektedir. Büyük ve etli olmasından dolayı pizza yapımında tercih edilen zeytin türüdür.

kalamta nedir kalamata zeytini
kalamta nedir kalamata zeytini

Kalamata Zeytini Nerelerde Kullanılır?

Genel olarak zeytin bahçelerine dölleyici/anaç zeytin olarak dikilen bu ağacın zeytinleri hep içeriği hem de lezzeti ile tercih edilmektedir. Hem yeşil hem de siyah olarak tüketimi yapılan bir zeytindir. Her zeytin bahçesine tozlaşmayı sağladığı için bir kaç tane ekimi yapıldığından üretimi sınırlı miktarlarda kalmakta ve çoğu kez üretici tarafından meyveleri toplanmamaktadır. Ancak artan talep nedeniyle herek yurt içinde gerekse yurt dışında aranan bir lezzet haline gelmiştir.

Geleneksel olarak Eşek Zeytini olarak bilinen bu bitki, genel olarak rüzgara açık yerlere ekilir ve rüzgarın etkisi ile bitki üzerinde bulunan polenler vasıtası ile zeytin bahçesi içinde bulunan diğer zeytinler tozlaşmış olur. Diğer zeytin türlerine göre daha dayanıklı ağacı ve meyvesi vardır. Yurt dışında popüler bir zeytin türüdür ve özellikle pizza sektöründe kullanılan bir zeytin çeşididir. Genel olarak yurt dışında kalamata zeytini veya yunan zeytini olarak da bilinir.

Kalamata zeytini; kalsiyum, K vitamini, E, A ve C vitaminin yanı sıra demir, sodyum, potasyum ve magnezyum gibi mineralleri de içerir. Antioksidan bakımından zengin polifenoller içerir. Gerek kendi bünyesinde gerekse salamura esnasında katılan tuz nedeniyle tuz oranı yükselmektedir. kalp hastalarının her zeytinde olduğu gibi bu zeytini de tuzundan iyice arındırıp öyle tüketmeleri gerekmektedir.