Kadraj Nedir? Kadraj ne demek?

Kadraj Nedir? Kadraj ne demek?

kadraj-nedir

Kadraj nedir? Kadraj ne demek? Kadraj ne anlama gelmektedir? Kadraj nerede kullanılır? Kadraj hakkında bilinmeyenler ve merak edilen tüm detaylar yazımızda…

Kadraj Nedir?

Türk Dil Kurumu’nda yer alan açıklamaya göre Kadraj, sinema ve fotoğrafçılıkta görüntüyü çerçeve içine alma anlamında kullanılmaktadır.

Kadraj, yani çerçeveleme, fotoğraf makinasının ve kameranın vizöründe görünen görüntüdür, yani fotoğraf karesinin ve film çerçevesinin içine dahil edilen her şey kadrajdır.

Kadraj dijital fotoğraf makinalarında, kameralarda daha doğrusu bir görüntüyü netlemek için kullanılan makinalarda vizörden bakınca görünen çerçevedir.

İyi fotoğraf çekebilmek için en önemli unsur kadrajdır kadrajı iyi ayarlayabilmektir. Fotoğrafta diğer detaylar kadraj iyi olduğunda yerine oturur ve ortaya iyi ve beğenilen resimler çıkar.

Kadraj çoğunlukta elektronik aletlerde bulunur ve insanlara gösterilmek istenen objeler üzerinde netlik pozlama ve saf görüntüyü sağlamak için kullanılan terimdir. Daha çok kamera ve fotoğraf makinalarında çok önemli bir etkendir.

Kadraj nedir videosu