Kadın Sünneti Nedir? Nasıl yapılır?

Kadın Sünneti Nedir? Nasıl yapılır?

kadin-sünneti-nedir

Geçmişten günümüze kadar süre gelen kadına yönelik şiddet günümüzde de hala sayıları artarak devam etmektedir. Kadınlara yönelik uygulanan şiddet de dayak, ölüm, yaralama, psikolojik şiddet gibi bir çok türüne ve şekline rastlıyoruz. Ancak bu şiddetin bir çeşidi daha var ki yürek burkan cinsten. Orta Çağdan kalma bir işkence yöntemi olan Kadın Sünneti. Peki kadın sünneti nedir? Nasıl yapılır? Neden yapılır?

Kadın Sünneti Nedir?

Birleşmiş Milletler, Dünya Sağlık Örgütü ve çeşitli devletler tarafından genital sakatlama olarak adlandırılan kadın sünneti, klitoris kesimi, bızır kesimi ya da genital sakatlama, genellikle prepus ve klitorisin kesilerek alınması şeklinde yapılmaktadır. Özellikle orta Afrika kabile toplumlarınca ve bazı Güneydoğu Asya ülkelerinde yapılan daha çok geleneksel bir uygulama olan kadın sünneti, üstelik oldukça ilkel yöntemlerle yapılmaktadır.

kadin-sunneti-1

Orta çağ’dan kalma bir işkence yöntemi olan Kadın Sünneti’nin bir çok türü mevcuttur. Bu türler:

  • Prepusla birlikte klitorisin bir kısmının veya tamamının kesilmesi.
  • Klitoris, prepus ve çevredeki küçük (Labia minör) ve bir kısım büyük dudakların (Labia majör) kesilmesi.
  • Klitoris ve prepus ile birlikte küçük ve büyük dudakların neredeyse tümüyle kesilmesi, açık yaranın dış çeperlerinin biraraya getirilerek yaranın tümüyle dikilmesi, sadece idrar ve aybaşı kanamasının akabileceği ve ancak küçük parmak genişliğinde olan bir açıklık bırakılması.
  • Diğer genital tahripler: Sembolik olarak klitorisi veya dudakları çizmek; klitorisi dağlamak; vaginayı genişletecek şekilde kesmek veya bazı ilaçlarla daraltmak.

Yukarıda saydığımız 3. madde, cinsel organın dış kısmının tümüyle alındığı kemiğe inme veya Firavun sünnetidir. Mısır firavunu Pharaoh’dan dolayı Firavun Sünneti olarak adlandırılır. Antik Mısır mumyalarında bu tür genital kesimlere rastlanmıştır.

Kadın sünneti ani klitoris kesimi Afrika’da yaygın olarak kullanılmaktadır. Ancak türleri ve yaygınlığı bölgelere göre değişkenlik göstermektedir.

Kadın sünnetinin en yaygın olarak uygulandığı Somali, Cibuti, Eritre gibi ülkelerde 1. ve 2. madde deki kadın sünneti türleri yaygın olarak kullanılmaktadır.

Afrika dışında, Batı Asya’da Suriye, Irak ve İran’da kadın sünneti örneklerine rastlanmaktadır.

Bunun yanı sıra Güneydoğu Asya ülkelerinden Hindistan, Endenozya ve Malezya’da ise ritüel amaçlı, genitali çizerek kan akıtma şeklinde, uygulanmasına rastlanabilmektedir.

Kadın sünneti tıbbi gerekçeler ve zorunluluklar olmaksızın, Vajinanın bir kısmının ya da tümünün alınmasıdır. Kadınlar ve kız çocukları için uluslararası kabul görmüş çok ciddi bir insan hakları ihlalidir.

UNICEF’in 2013 yılında yayınladığı kadın sünneti raporuna göre dünyada 125 milyondan fazla kız çocuğu ve kadın sünnet edilmiş durumda. 30 milyon kız çocuğu ise önümüzdeki on yılda sünnet edilme tehlikesiyle karşı karşıya.