Kabotaj Nedir? Kabotaj Bayramı Nedir? Ne zaman kutlanır?

Kabotaj Nedir? Kabotaj Bayramı Nedir? Ne zaman kutlanır?

kaboyaj-nedir

Kabotaj nedir? Kabotaj Bayramı nedir? Ne zaman kutlanır? Kutlamada neler yapılır? Kabotaj ve Kabotaj bayramına dair bilinmeyenler ve merak edilen tüm detaylar yazımızda…

Kabotaj Nedir?

Frabsızca kökenli bir kelime olan Kabotaj, bir devletin kendi limanlarına deniz ticareti konusunda tanıdığı ayrıcalıktır.

Bu ayrıcalıktan yalnızca yurttaşlarının yararlanması, millî ekonomiye önemli bir katkı sağlayacağından, devletler yabancı bandıralı gemilere kabotaj yasağı koyma yoluna gitmişlerdir.

Bazı uluslararası sözleşmelerde de kabotaj yasağı koyma yetkisine ilişkin hükümler yer almaktadır.

Türkiye’de kabotaj Nedir?

Kabotaj kanunu ile Türk kara sularında yalnız Türk gemilerinin yolcu ve yük taşıyabileceği kesinleşmiştir.

Osmanlı Devleti’nin kapitülasyonlar çerçevesinde yabancı ülke gemilerine tanıdığı kabotaj ayrıcalığı Lozan Barış Antlaşması’yla 1923 yılında kaldırıldı. Tekrar kabul edilmesi ise; 20 Nisan 1926 tarihinde gerçekleşmiştir.

Kabotaj Kanunu 1 Temmuz 1926’da yürürlüğe girdi!

Kabotaj Kanunu yasasına göre, akarsularda, göllerde, Marmara denizi ile boğazlarda, bütün kara sularında ve bunlar içinde kalan körfez, liman, koy ve benzeri yerlerde, makine, yelken ve kürekle hareket eden araçları bulundurma; bunlarla mal ve yolcu taşıma hakkı Türk yurttaşlarına verildi.

Ayrıca; dalgıçlık, kılavuzluk, kaptanlık, çarkçılık, tayfalık ve benzeri mesleklerin Türk yurttaşlarınca yerine getirilebileceği belirtildi. Yabancı gemilerin yalnız Türk limanlarıyla yabancı ülkelerin limanları arasında insan ve yük taşıyabileceği kabul edildi.

Türkiye’de her yılın Temmuz ayının ilk gününde yani, her yılın 1 Temmuz günü Kabotaj bayramı olarak kutlanmaktadır.

Kabotaj Bayramı kutlamalarında neler yapılır?

Kabotaj Bayramı kutlamalarında, tahta bir direk denize paralel uzatılır. Üzeri yağlanır ve ucuna bayrak dikilir. Yiğitler yağlı direğin üstünde yürüyerek bayrağı almaya çalışır.