Kabızlık ve ishal nedir doğal yollar ile nasıl geçer

Kabızlık ve ishal nedir doğal yollar ile nasıl geçer

Kabızlık ve ishal nedir doğal yollar ile nasıl geçer

Sağlıklı insan, her öğünden sonra büyük abdeste çıkmalıdır. Gün boyu yenen öğün sayısı birden fazla ama büyük abdest günde bir defa ise kabızlık, iki günde bir ise sağlığın tehlikede olduğuna işarettir.

Kabızlık, kronik hazımsızlık belirtisi ve bütün hastalıkların ilk basamağıdır. Klozet kullanmak ve koltuk-sandalyede oturmak kabızlığı tetikler. Antibiyotikler, antidepresanlar, idrar Söktürücüler ve demir-kalsiyum içeren ilaçlar kabızlığa yol açar. Parkinson, MS, felç gibi nörolojik hastalıklarda kabızlık sık görülür.

Kabızlık nasıl giderilir

Kabızlıktan kurtulmak için, Öncelikle beslenme düzeltilmeli, 5-6 saatten önce ikinci bir yemek yenmemelidir. Yemekten 1 saat önce bir bardak su içilmelidir (“Su” bölümüne bakınız.) Su bağırsaklardaki kalıntıyı indirir ve bağırsakları harekete geçirir. Günün son öğünü saat 17.00-19.00 arası olmalıdır. Saat 21’den sonra, sindirim durduğu için, hiçbir şey yenmez,yalnız su ve şekersiz bitki çayı içilebilir.

Kabız olmamak için ne yapılmalıdır?

Sağlıklı olmak isteyen, yediği her yemekten sonra büyük abdeste çıkmadıkça, bağırsakları rahatlatan meyveler ve salata hariç ikinci bir yemek yememeli,bu kurala ömür boyu dikkat etmelidir. Bol meyve ve salata yemek kabızlığı önler. Yemeğin yüzde altmışı çiğ olmalıdır, yüzde kırkı pişmiş yemek ve ekmek olabilir. Örneğin, günlük yemek 1000 gr. ise, 600 gramını meyve, meyve suyu, salata ve bal oluşturmalıdır.

Kabızlık nasıl geçer bitkisel çözüm

Bağırsakların çalışması düzene girene kadar her gün öğütülmüş sinameki, sinameki karışımlarından biri, keten tohumu veya magnezyum sülfata devam edilmelidir. Bağırsaklar düzgün çalışmaya başlayınca kullanım haftada bire indirilir ve gerektikçe kullanılır.

İshal Mide, bağırsak, karaciğer, dalak ve beyin hastalıklarının yanı sıra fazla yeme veya bozuk gıdaların da sebep olduğu ishal, zararlı atıklardan temizlenme yoludur. İshali hemen durdurmaya çalışmak doğru değildir.

İshal olanlar için sıcak banyo, uyku ve açlıktan daha iyi ilaç yoktur.

Hemen 3 günlük açlığa niyet etmek ve banyodan sonra zeytinyağı (kekik yağı eklenebilir) ile bütün vücuda masaj yapıp uyumak gerekir.

3 günlük açlık sırasında hiçbir şey içmemek gerekir. Çok susanırsa, soğutulmuş yağmur suyu, zemzem ya da dondurup eritilmiş suya doğal sirke veya limon suyu katarak, küçük yudumlarla içilebilir. Suyun soğuk olmasına dikkat edilmelidir çünkü sıcak ve ılık suyun ishali artırma ihtimali yüksektir.

Basit ishal vakalarında 2-3 gün aç kalmak, sonra da beslenmeyi düzeltmek yeterli olabilir. Ancak, kronik hastalık veya akut enfeksiyon ile bağlantılı ishallerde bu 3 günden sonra aşağıdaki meyve-sebze suyu karışımlarından hangisi mümkünse su ile karıştırarak 3 gün boyunca küçük yudumlarla istendiği kadar içilir:

Ham üzüm (koruk), olgunlaşmamış dut, mayhoş elma, vişne, limon veya nar suyu,

Havuç + elma suyu karışımı,

Havuç + taze sıkılmış zencefil suyu karışımı,

Kabızlık hemen nasıl geçer, Kabızlık için şifalı bitkiler, Kabızlık nasıl geçer kadınlar için, Kabızlık belirtileri, Kabızlık nedenleri