İşrak Vakti nedir?

İşrak Vakti nedir?

İşrak Vakti, güneş doğduktan yaklaşık bir saat sonrasından başlayarak, öğleye bir saat kalana kadar olan vakite denmektedir. İşrak Vakti, halk arasında ”Kuşluk Vakti” olarak dillendirilmektedir.

İşrak Vakti, Güneşin doğmasından sonra ufuk çizgisinden yükselmesinden itibaren başlayan zaman anlamına da gelmektedir. Halk arasında bir mızrak boyu yükselmesi olarak tabir edilir. Astronomi bilimcilere göre ise İşrak Vakti, güneşin beş derece yükselmesi demektir.

İşrak Namazı nedir? İşrak Namazı ne zaman kılınır?

İşrak namazı vakti, güneş ufuk çizgisinden bir mızrak boyu yükseldikten sonra, diğer bir deyişle 45 – 50 dakika sonra başlamaktadır. Güneşin doğmasından sonra ve bir mızrak boyu yükselene kadar geçen zamana ise Kerahat Vakti denmektedir. İşte; İşrak namazının vakti de kerahat vakti geçtikten sonraki zamandır. Kerahat vaktinde namaz kılınması mekruh olarak emredilir.

İşrak namazı, kuşluk namazından önce ve ayrı kılınmaktadır. Kuşluk namazı ise İşrak namazından 15 dakika sonra kılınır.

İşrak namazı iki rekattır. Bu namazın fazileti hakkında Fahr-ı Kainat -sallallahü aleyhi ve sellem- Efendimiz şöyle buyurur.

Bir kimse sabah namazını cemâatle kıldıktan sonra oturup güneş doğuncaya kadar zikir ile meşgul olsa, güneş doğunca da iki rekat (İşrak) namaz kılsa, bir nafile hac ve umre sevabına nail olur.” (İhyâ, I. 336)