İmsak nedir?

İmsak nedir?

İmsak, Ramazan ayı vesilesiyle oruç tutmaya niyet eden kişilerin sahurdan sonra okunacak olan sabah ezanıyla birlikte yeme ve içmeyi bırakma anına denir.

Türk Dil Kurumu (TDK) sözlüğüne göre İmsak kelimesinin 3 farklı anlamı vardır. Bunlardan ilki ”Oruca başlama zamanı”, ikincisi ”Bir şeyden el çekerek nefsine hakim olma” ve üçüncü anlamı ise ”cimrilik” olarak açıklanmaktadır.

İmsak vakti, çok yapraklı takvimlerde ve imsakiyelerde her şehir için farklı başlama saatleri ile belirtilmektedir. Geleneksel anlayışa göre sabah namazı vakti İmsak’tan 15 – 20 dakika sonra kılınmaktadır.

Orucun ne zaman başlayacağını da işaret eden İmsak, farklı tartışmalara ve görüşlere sebep olmaktadır. Sabah namazından hemen önce, sabah namazıyla aynı anda ve güneşin doğmasıyla birlikte gibi görüşler bunlardan bazılarıdır. Öte yandan orucun başlamasını ise bu vakitlere göre belirleyen görüşler bulunmaktadır.

Kur’an-ı Kerim de İmsak Vakti Ne Zamandır?

Bakara suresindeki, (Beyaz iplik siyah iplikten ayırt edilinceye kadar yiyip için) mealindeki 187. âyetindeki iplikler, gündüzün beyazlığı ile gecenin siyahlığıdır. Âyet-i kerimenin anlamı, (Gündüzün aydınlığı ile gecenin karanlığı, iplik gibi birbirinden ayrılıncaya kadar yiyip için) demektir. Bu âyet-i kerimeyi duyan bir zat, (Ya Resulallah, ben gündüzün geceden ayrıldığını öğrenmek için yastığımın altına bir beyaz iplik ile bir siyah iplik koydum. Fakat gecenin bitişini yine de tespit edemedim) dedi. Bunun üzerine, Peygamber efendimiz, (O iplikler, gündüzün aydınlığı ile gecenin karanlığıdır) buyurdu. Eğer Peygamber efendimiz açıklamasa idi, beyaz ipliğin aydınlık, siyah ipliğin karanlık olduğunu nereden bilecektik? Kur’an-ı kerimden anladığımıza uyarak, gencin babası gibi, bilhassa bulutlu havalarda, daha ortalık karanlık diye, güneş doğana kadar yiyip içerdik.