İktidarsızlık Nedir? nasıl tedavi edilir

İktidarsızlık Nedir? nasıl tedavi edilir

İktidarsızlık nedir nasıl tedavi edilir? Günümüzün evli çifteri arasında sık görülen problemlerin başında gelen iktidarsızlık- cinsel isteksizlik nedir nasıl tedavi edilir?

İktidarsızlık ya da diğer adıyla sertleşme sorunu, hayat boyu her on erkekten en az birini etkileyen yaygın bir problemdir. Kabaca erkeklerin yüzde 10’u erektil disfonksiyon riski altındadır iktidarsızlık, cinsel ilişki için gerekli sertliği sağlayamama veya yeterince sürdürememe halidir. Erken boşalma veya kısırlık ile aynı anlama gelmemektedir.

Erkeklerde iktidarsızlık kaç yaşında başlar

Her yaşta görülmesine karşılık 40 yaş üstü erkeklerde daha sık rastlanır. Gelişmiş ülkelerde yaşam süresinin belirgin uzaması, iktidarsızlık yakınmasının toplumdaki genel oranını da doğal olarak yükseltmektedir. Yaşla birlikte cinsel aktivite düşerse de cinsel istek sürmektedir. Sertleşme görsel uyanlardan çok doğrudan penise yönelen dokunsal uyarılara yanıt verir duruma gelmektedir.

Cinsel iktidarsızlık nasıl giderilir

Yaşlanma ile birlikte orgazmik kas kasılmaları da daha seyrek ve daha zayıf olmakta, boşalma ve orgazma ulaşma süresi uzamaktadır. Bunlar yaşla ilişkili normal değişikliklerdir, hastalık belirtisi değildirler. Yaşlanmayla beraber peniste olan hücresel değişiklikler ve hücre ölümü sonucunda penisin genişleyebilirliği azalmakta, uyarılma daha uzun sürmekte, penisin daha direkt uyarılması gerekmekte ve penis çok fazla sertleşmemektedir. Herhangi bir dikkat dağılımı sertleşme kaybına yol açmakta ve orgazm genellikle daha az şiddetli olmaktadır.

İktidarsızlık belirtileri nelerdir?

Sertleşme sorunu ancak doktor tarafından yapılan muayene sonrasında teşhis edilebilir, bu yüzden konuyu doktora anlatmak ve tedavi arayışına girmek en doğrusudur. Sorun açıkça dolama anlatılmalı ve hiçbir bilgi saklanmamalıdır. Çünkü bu verilecek tedaviyi etkileyebilir.

İktidarsızlık neden olur

Doktor, hastadan edindiği bilgiler ve fizik muayeneyle teşhis koyabilse de bazı basit testler yapabilir, ileri tetkikler ise çoğunlukla genç ve özel sorunları olan hasta grubu içindir.

Sorunun Görülme Sıklığı

Sertleşme sorunu çok sık karşılaşılan bir problemdir. Ara sıra karşılaşılan sertleşme sorunundan, tümü ile yitirilen sertleşme fonksiyonuna kadar uzanan geniş bir yelpazeyi içerir. Çoğu erkek hayatının belli bir döneminde özellikle stres altında, alkol etkisi sonucu veya ciddi bir rahatsızlık geçirdiğinde sertleşme ile ilgili sorunlar yaşar. Ancak bu uzun süre devam ederse doktora başvurulmalı ve tedavi yolları aranmalıdır.

Erkeklerde iktidarsızlık nasıl anlaşılır

Genç erkeklerde sertleşme sorunları nadirdir fakat 40 yaş üstü bu oran giderek artar ve 40-70 yaş arası erkeklerin yüzde 30’unun herhangi bir şekilde sertleşmeyle ilgili sorunlarının olduğu bulunmuştur. Bu artış sigara, şeker hastalığı, yüksek tansiyon, kalp hastalıkları kan kolesterol düzeyinde değişmeler, depresyon ve bu hastalıkları tedavi etmede kullanılan bazı ilaçlar gibi birçok faktöre bağlıdır.

Sertleşme Sorununun Nedenleri

Ön sevişme veya cinsel ilişki sırasında ereksiyonun ara sıra kaybedilmesi çok sık rastlanan, yani normal bir durumdur. Böyle dönemler fiziksel bir rahatsızlığa (aşın yorgunluk, sinirlilik, grip, soğuk algınlığı, hazım sorunları) ya da stres birikiminden, endişelerden, sıkıntıdan kaynaklanan duygusal bir dengesizliğe bağlı olarak ortaya çıkar. Ama bunun dışında telefonun aniden çalması, öksürük, hapşırık, bir kapının çarpması ereksiyonun ani kaybına yol açabilir. Bu fazla ciddiye alınmaması gereken, sağduyu ve soğukkanlılıkla kısa sürede giderilebilecek bir durumdur.

İktidarsızlık belirtileri

Zaten normal ve geçici bir dönemdir. Ereksiyon birkaç dakika içinde yeniden sağlanabilmektedir. Ancak erkeğin paniğe kapılıp, çok büyük bir sorunu olduğundan korkmasıyla bu rahatsızlık artabilir. Kısa süreli ereksiyon kaybı, erkeğin ilişkilerinin sonunu getiremeyeceği düşüncesine saplandığı anda ereksiyonun tamamen kaybı ile sonuçlanır. Endişelenip paniğe kapılmak gereksiz olduğu kadar, durumu kötüleştirmekten başka bir şeye yaramaz. En iyisi cinsel birleşme için ısrar etmemektir. Gerçek sertleşme sorunu nedenleri beş ana grupta incelenebilir:

1.Damarsal nedenler

Oldukça sık karşılaşılan bir sorundur Penise giden kan akımının azalması veya kanın peniste pıhtılaşması sonucu oluşur. Damarsal nedenle için risk faktörleri; sigara kullanımı yüksek tansiyon, şeker hastalığı kalp hastalığı ve yüksek kolestıero1 düzeyidir. Ayrıca penise veya bölgesinde oluşan travmalarla oluşan damar hasarları ile de ilişkili olabilir. Tedavi edilmemiş yüksek tansiyon hastalarının yüzde 8-10’unda sertleşme sorunu görülmüştür. Damar senliği (ateroskleroz) özellikle 50 yaş üstü erkekler için ciddi bir risk faktörüdür damarların daralmasına neden olur ve penise giden kan akımı azalır.

2.Sinir sistemi ile ilgili nedenler

Organik (yani yapısal bir neden bulunabilen) iktidarsızlık, nedenler arasında %10-20 oranında yer tutar. Bu durumda beyinden penise giden mesaj engellenmektedir. Örnek olarak, omurilik yaralanmaları, bel fıtığı basısı serebrovasküler (beyin damarları ilgili) hastalıklar, multiple skleroz, mesane, prostat ve bağırsağa yönelik cerrahiler verilebilir. Ayrıca şeker hastalığı veya kronik alkolizm de sinir hasarına bağlı sertleşme problemleri oluşabilir.

3.Hormonal nedenler

Nadir görülür. Yüzde 5 neden teşkil eder. Testislerde testosteron yapımının herhangi bir nedenle azalması, beyinde prolaktin isimli hormonu üreten tümör gelişmesi, guatr, hipotiroidizm gibi hastalıklarda iktidarsızlık gelişebilir.

 

4.İlaçlar – iktidarsızlık ilaçları

Çeşitli ilaçları birlikte kullanan orta yaş üzeri erkeklerde ilaca bağlı iktidarsızlık yüzde 25 düzeyinde görülebilmektedir. Sinir sisteminde sakinleştirici etkisi olan veya depresyon yaratan ilaçlar sertleşme problemi yaratabilir. Kan basıncını düşüren tansiyon ilaçları da aynı etkiyi gösterebilir. Yine kronik alkol kullanımı, uyuşturucu madde ve sigara kullanımı da ciddi oranda iktidarsızlık nedenidir.

İktidarsızlık bitkisel tedavi

5.Psikolojik nedenler

Stress: Kişinin işi, çevresi, parasal durumu gibi sosyal yaşam faktörlerinde de bozulmalar dikkatin cinsellik üzerinde yoğunlaşmasını engelleyebilir.

  1. Anksiyete ve depresyon:

Gebe bırakma ve bulaşıcı hastalık kapma korkuları, eş dışı ilişkilerin doğurduğu korku ve her türlü depresyon iktidarsızlıkla sonlanır. Evebeyn ve çevreden alınan yanlış bilgilerle cinsel güçsüzlük korkusu taşıyan gençler, ruhsal olarak hazır olmadıkları bir cinsellik sınavına girmekte ve çoğu kez basansız olmaktadırlar. Eşinden başkası ile ilişkiye girmemiş erkekler dul kaldıktan sonra bir performans endişesine girip problem yaşayabilir.