İhtiyaç Kredisi Nedir?

İhtiyaç Kredisi Nedir?

Bankaların tüketicilere sağladığı ve tüketicilerin en çok tercih ettiği kredili ürünlerin başında bireysel ihtiyaç kredileri gelmektedir. Nakit ihtiyaçlarınızı karşılamak için kullanabileceğiniz ihtiyaç kredisi için bankalar, farklı kampanya seçeneklerini tüketicilere sunmaktadır. 1000 TL’den başlayan kredilerde kişinin ihtiyacına göre bu rakam ipotek ile birlikte 500.000 TL’yi bulabilir. Klasik kredilerde bankalar genellikle 3000 TL ile 5000 TL arasında kredi seçeneği sunmaktadır. İhtiyaç kredilerinde faiz oranları genel olarak %0,60 ile %1,60 arasında değişiklik göstermektedir. Bankalar, diğer tüm kredilerde olduğu gibi, kredi çeken müşterilerinden ayrıda kredi tahsis ücreti, dosya masrafı gibi ekstra ödemeler de talep etmektedir. Dosya masrafsız kredi seçeneklerinde ise aylık faiz oranlarında artış gözlemlenmektedir.

Örneğin normalde %1,35 olan aylık faiz oranı, dosya masrafsız kredi kampanyasında %1,45 olabilir. İhtiyaç kredisi başvurusunda tüketicilerin en çok dikkat etmesi gereken iki konu aylık faiz oranı ve yıllık maliyet oranıdır. Aylık faiz oranı düşük olsa bile yıllık maliyeti yüksek olan bir kredi seçeneğinde ödeyeceğiniz toplam geri ödeme tutarı da yüksek olacaktır. Bu nedenle banka karşılaştırması yaparken, kredi kampanyalarının aylık faiz oranlarının yanında, yıllık maliyet oranlarını da göz önünde bulundurmayı ihmal etmeyin.

İhtiyaç kredisi almak istiyorsanız, kredi notunuzun düşük olmaması gerekmektedir. Ayrıca bankaların kredi verirken en çok dikkat ettiği bir diğer kriter de başvuruyu yapan kişinin belgelenebilir net gelirinin bulunmasıdır. Aynı iş yerinde 6 aydan uzun süredir çalışıyorsanız, aldığınız maaşa da bağlı olarak bireysel ihtiyaç kredisi kullanabilirsiniz. 50.000 TL’nin üzerindeki ihtiyaçlarınız için bankalar genellikle ipotekli kredi vermektedir. Üzerinize kayıtlı bir tapu ya da araba varsa, yüksek tutardaki nakit ihtiyaçlarınız için ipotekli ihtiyaç kredisi alabilirsiniz.