Hanuka Nedir Hanuka Bayramı Ne Zaman Kutlanır? Işıklar Bayramı veya Yeniden Adanma Bayramı olarak da bilinen Musevilerin kutsal bayramı Hanuka hakkında tüm detayları bu yazımızda bulabilirsiniz.

Hanuka Nedir Hanuka Bayramı Ne Zaman Kutlanır?

Hanuka Bayramı nedir, ne anlama gelir, kimler kutlar ve ne zaman kutlanır? soruları bu hafta en çok merak edilenler arasında yer alıyor. Hanuka Bayramı, İbrani takvimine göre Kislev ayının 25’inci gününde başlamaktadır. Sekiz gün süren bu bayram Işıklar ve Tanrı’ya yeniden adanma bayramı olarak kutlanmaktadır. Hanuka ise İbranice’de adama ya da kutsama anlamına gelmektedir. Işıklar Bayramı olarak da bilinen Hanuka, 2016 yılında 25 Aralık tarihine denk gelmiştir.

Bu bayram, Suriye-Yunan Kralı Antiohus ve ordularının, Makabiler tarafından bozguna uğratılıp, II. Bet-Amikdaş’ın putperestlerden kurtarılmasını ve tekrar Tanrı’ya adanmasını simgeler. Bet-Amikdaş putlardan ve simgelerden temizlendikten sonra, Tapınak’taki Ebedi Işık’ı yakmak için sadece bir küçük kap kutsiyeti bozulmamış yağ bulundu. Bu yağ, Menora’yı yalnızca bir gün boyunca yakmaya yetecek miktardaydı. Mucize eseri, o küçük kap yağ, tam sekiz gün boyunca yanmaya devam etti ve Koen’ler o arada yeni kutsal yağ hazırlayabildiler. 25 Kislev’den başlayarak, sekiz gece boyunca, her gece bir mum artırarak Hanuka mumları yakılır ve bu mucize tekrar yaşatılarak evler Işık’la doldurulur.

HANUKİYA NEDİR?

Festival, Hanukiya adı verilen, Menora’ya benzeyip fazladan iki kolu daha olan, 9 kollu şamdanın kollarının yakılmasıyla kutlanılır. Mumlar, Hanukiya’ya, (yakana göre) sağdan sola doğru dizilir, yakarken soldan sağa doğru yakılır.

HANUKİYA’NIN YERİ

Hanukiya evde iki yere konulabilir. Birincisi ve tercih edileni, yoldan geçen herkesin bu mucizeye şahit olabilmeleri için pencere önüne koymaktır. Diğeri ise, kapıdan içeri girerken hemen girişin soluna yerleştirmektir. Böylece kişi, kapıdan girerken, sağında Mezuza, solunda Hanukiya mitzvalarıyla çevrili olacaktır. Hanukiya yanarken bir yerden bir yere taşınmaz. Söndükten sonra istenilen yere götürülebilir.

HANUKA YAKMA ZAMANI VE SÜRESİ

Hanukiya, Şabat öncesi harici, her gün yıldızlar çıktıktan sonra, akşam yatana kadar yakılabilir. Bir gece Hanukiya’yı yakmayı unutan kişi, ertesi gün, akşama kadar, (ama berahasız olarak) yakabilir. Hanukiya, en az yarım saat yanmalıdır. Mumlar veya yağ, buna göre ayarlanmalıdır. Yarım saat dolmadan önce Hanukiya sönerse (Şabat harici), yakma işlemi tekrarlanır ama beraha söylenmez.

HANUKA NASIL YAKILIR?

Bütün ev halkı Hanukiya’nın etrafında toplanır. Önce gerekli berahalar (şükür duaları, methiyeler ve dilekler) sırasıyla okunur. Mumlar soldan sağa yakılır.

HANUKA BAYRAMI YEMEKLERİ

Bir günlük yağın mucize eseri sekiz gün yanmasını hatırlamak için, Hanuka’da çoğunlukla yağda kızarmış yemekler tercih edilir. Latke, Sufganiya, sütlü yiyecekler ve peynir yenir.

HANUKA BAYRAMI MÜZİKLERİ

Hanuka teması üzerine, diğer Yahudi bayramlarından daha fazla sayıda birçok şarkı yazılmıştır. En çok bilinenleri; “Hanukkiah Li Yesh” ( Bir Hanukkiya’m var), “Ocho Kandelikas” ( Sekiz Küçük Mum), “Kad Katan” (Bir Küçük Sürahi), “S’vivon Sov Sov Sov” (Sevivon, Dön ve Dön), Haneirot Halolué (Yaktığımız Bu Mumlar), “Mi Yimalel” (Kim Tekrar Anlatır) ve “Ner Li, Ner Li” (Bir Mumum Var). İngilizce konuşulan ülkelerde en çok bilinenler içinde “Sevivon, Sevivon, Sevivon” ve “Hanuka O Hanuka” vardır.