Göz Kuruluğu Nedir?

Göz Kuruluğu Nedir?

Göz yaşı kalitesi ya da miktarının olması gerekenden az ve yetersiz olması “göz kuruluğu” olarak bilinir. Kendini yanma, batma, kızarma gibi çeşitli şikayetlere neden olan bu rahatsızlık, halk arasında oldukça yaygın olarak görülen bir şikayettir. Göz yaşı, göz sağlığınız için sandığınızdan çok daha önemlidir. Gözyaşı, gözlerin net görüşü için çok gereklidir. Bu durumda göz yaşının yetersiz kalması ya da göz yaşının sayısının az olması, göz kuruluğuna neden olabilir. Bu şikayetin ortaya çıkmasında etken rol oynayan faktörlerin başında ilerleyen yaş gelmektedir.

İlerleyen yaş ile birlikte ortaya çıkan tansiyon, menopoz ya da romatizmal hastalıklara ek olarak uzun süre bilgisayar ya da telefon ekranına bakılması, depresyon ile birlikte göz kırpma sayısının azalması sonucunda da gözlerde kuruma oluşabilir. Bunların yanında aşrıca klima, sigara ve alkol kullanımı da göz kuruluğunun nedenleri arasında yer almaktadır. Bu şikayet  kendini göze kirpik batması hissi, gözde kum tanesi batması hissi, bulanık görme, gözde kızarma, yanma, kaşınma, acıma, göz kapağında ağırlaşma hissi ya da gözleri açmada zorlanma gibi şikayetler ile kendini gösteren göz kuruluğu, uzun süre kontakt lens kullanımına bağlı olarak da görülebilir.

Numaralı ya da renkli lensler, korneanın üzerine koyulmaktadır. Gözyaşı korneanın beslenmesi üzerinde etkilidir. Lens kullandığınızda bölgede kuruma ve sonrasında göz kuruluğu ortaya çıkabilir. Peki, göz kuruluğundan nasıl korunabiliriz? Öncelikle uykusuz kalmamaya özen gösterin. Onun dışında günlük tükettiğiniz su miktarına, rüzgardan korunmak için gözlük kullanmaya, balık, ceviz gibi Omega3 içeren yiyecekler tüketmeye, düzenli olarak göz muayenesine gitmeye, klimadan uzak durmaya, sigara içilen ortamlardan uzak durmaya, bilgisayar ve cep telefonu ekranına uzun süre bakmamaya özen gösterin.