Gıda alerjisi nedir hangi gıdalar sebep olur

Gıda alerjisi nedir hangi gıdalar sebep olur

Gıda alerjisi nedir hangi gıdalar sebep olur

Gıda alerjisi, bazı gıda proteinlerine karşı Vücudun verdiği bir cevaptır. Herhangi bir gıda alerjiye neden olabilir. Gıda alerjisine yaşamın ilk yıllarında daha sık rastlanır. Alerji, çocuğun büyümesi ile zaman içinde azalır. Bunun nedeni ise sindirim sisteminin henüz tam olarak gelişmemiş olması ve yedirilen gıdalara karşı bebeğin alerjik reaksiyon göstermesidir. Anne sütü ile mümkün olduğunca uzun süre beslenme, bu çocuklarda gıda alerjisi gelişme riskini azaltır.

protein alerjisi nasıl anlaşılır

Çocukluk yaşlarında en sık görülen gıda alerjileri; soya fasulyesi, süt, ‘yumurta, buğday ve yer fıstığına (arşıdır. Yumurta, süt ve soya proteinine karsı olan duyarlılık yıllar içinde yavaş yavaş kaybolabilir. Ancak yer fıstığına karşı alerji erişkin yaşlarda da devam eder. Yer fıstığının yanı sıra erişkinlerde gıda alerjisine en sık neden olan yiyecekler balık ve çeşitli deniz ürünleridir. Alerjiye neden olan bir gıda ile birlikte alkol alınması, bu gıdanın sindirim kanalından daha fazla emilmesine, dolası ile daha şiddetli alerjik reaksiyon gelişmesine neden olur.

besin alerjisi tedavisi

Gıda alerjisi belirtileri Gıdalara karşı en sık reaksiyon deride olur. Aniden ortaya çıkan kaşıntılı, kızarık, deriden kabarık kurdeşen şeklinde döküntüler görülür. Bu lezyonlar gruplar şeklindedir ve bir grup kaybolurken, başka bir bölgede yeni döküntüler ortaya çıkar.

Alerjik dermatit veya egzema da gıda alerjisi ile tetiklenebilir. Deride şiddetli kaşıntı, kızarıklık ve pullanmanın olması ile kendisin gösterir. Bu durum gelip geçici değil kroniktir (sürekli).

yetişkinlerde besin alerjisi belirtileri

Anjioödem denen, deride, gırtlak bölgesinde, el ayası, ayak tabanları, ağız ve göz çevresinde ödem şeklinde kısa sürede ortaya çıkabilen şişlikler de gıda alerjisinde görülür.

Gıdalar çok sık olmasa da solunum yollarında çeşitli belirtilere yol açar. Bunlar; solunum yollarında, nefes daralması, göğüste sıkışma, hırıltılı solunum, burunda tıkanıklık, kaşıntı, akıntı ve hapşırıktır. Gözlerde de kaşıntı, sulanma kızarıklık olabilir.

gıda alerjisi testi nasıl yapılır

Kan basıncının düşmesi, baygınlık ve bilinç kaybı alerji şokunu gösteren ciddi belirtileridir. Alerji şoku tıp dilinde “Anailaksl” olarak adlandırılır ve hayatı tehdit eden, öldürücü olabilen ciddi bir durumdur. ilk belirtileri; sıcaklık hissi, ateş basması, dilde karıncalanma kırmızı, kaşıntılı döküntülerdir.

Kan basıncının düşmesi, baygınlık ve bilinç kaybı alerji şokunu gösteren ciddi belirtilerdir. Alerji şoku tıp dilinde “Anaflaksi” olarak adlandırılır ve hayatı tehdit eden, öldürücü olabilen ciddi bir durumdur. İlk belirtileri; sıcaklık hissi, ateş basması, dilde karıncalanma hissi ve kırmızı, kaşıntılı döküntülerdir. Baş ağrısı, nefes darlığı, şiddetli hapşırık, mide ve bağırsaklarda şiddetli kramplar, bulantı, kusma görülebilir. Anailakside yukarda sayılan belirti ve bulgular değişik şiddette ve sırada ortaya çıkar. Tansiyon düşmesi, solunum zorluğu ve bilinç kaybından herhangi birinin var olması ciddi anaflaksi geliştiğini gösterir ve mutlaka tedavi gerektiren bir durum olduğu için derhal acil servise başvurulmalıdır.

gıda alerjisine ne iyi gelir

Sadece “Ağız ve Boğazda Gelişen Alerji Sendromu” özel bir gıda alerjisi türüdür. Belirtiler genellikle taze meyve ve sebzelerin yenmesinden hemen sonra lokal olarak ortaya çıkar. Dudaklar, dil, boğaz ve damakta kaşıntı, şişlik, uyuşma ve karıncalanma hissi olur. Bu durum çeşitli polenlere karşı alerjisi olan yani ilkbahar veya sonbahar aylarında mevsimsel olarak alerjik nezle veya astım gelişen kişilerde görülür. Nedeni, bazı taze meyve ve sebzeler ile bazı polenlerin benzer alerjik yapılar taşımalarıdır.

besin alerjisi testi

Dolayısı ile polene karşı tepki gösteren bu hastalar benzer yapılan nedeni ile bu gıdalara karşı da reaksiyon verirler. Anallaksi gibi ağır bir tabloya genellikle neden olmaz.

besin alerjisi nedir

Anne suru ile mümkün olduğunca uzun süre beslenme alerjik reaksiyon gösteren bebeklerde gıda alerjisi gelişme riskini azaltır. Çocukluk yaşlarında en sık görülen gıda alerjileri; soya fasulyesi süt yumurta buğday ve yer fıstığına karşıdır.