Frengi – Sifilis Nedir nasıl bulaşır nasıl tedavi edilir

Frengi – Sifilis Nedir nasıl bulaşır nasıl tedavi edilir

Frengi – Sifilis Nedir nasıl bulaşır nasıl tedavi edilir

Frengi, Treponema pallidum adlı bakterinin neden olduğu bir hastalıktır. Bakteri, giriş bölgesinin yakınındaki lenf düğümlerine ulaşır ve ardından kan yoluyla vücuda yayılır. Hastalığın belirtileri genellikle etkenle karşılaştırılan 1-13 hafta sonra başlar; ortalama süre 3-4 haftadır. Frengide, başlıca üç evre görülür.

Frengi testi

Frengi hastalığı Birinci evre

İlk belirti, enfeksiyon bölgesinde (sıklıkla penis, kadın dış cinsel organları, hazne, makat çevresi) ortaya çıkan ağrısız bir yaradır. Bulaşma yoluna bağlı olarak, dudaklar, dil, boğaz, rahim ağzı, parmaklar ya da nadiren vücudun başka bölgelerinde de yara görülebilir.

Frengi belirtileri ne zaman ortaya çıkar

Yara, başlangıçta küçük, kırmızı bir kabartı şeklindedir; kısa zamanda açık yaraya (ülser) dönüşür. Yara kanamaz üstü silinince bulaşıcı olan berrak bir sıvı dışarı sızar. Ağrısız olduğundan sıklıkla göz ardı edilir.

Yara genellikle 3-12 haftada kendiliğinden iyileşir. Ancak hasta iyileşmemiştir; bu dönemde mikrop tüm vücuda yayılır.

Frengi hastalığı İkinci evre

Genellikle enfeksiyondan 6-12 hafta sonra bir deri döküntüsüyle başlar. Döküntü, tüm vücudu, hana avuç içleri ve ayak tabanlarını da kaplar; pembe renklidir ve deriden kabarık değildir. Kişi tedavi edilmese bile döküntü genellikle kaybolur. Ancak, haftalar ya da aylar sonra yeni döküntüler oluşabilir. Hastaların çoğunda ağız içinde yaralar oluşur yarısında bütün lenf düğümleri şişmiştir.

Olguların yaklaşık yüzde otuzunda gözlerde iltihap vardır. Gözlerdeki iltihap genellikle hiç belirtiye yol açmasa da bazen görme sinirindeki şişme, görüntünün bulanmasına neden olabilir.

Olguların yine yüzde 10’unda kemik ve eklemlerde ağrı vardır. İkinci evrede böbrek iltihabı idrarda protein çıkmasına neden olur. Ayrıca karaciğer iltihabı sonucunda sanlık meydana gelebilir. Az sayıda hastada görülen beyin zarı iltihabı (menenjit), baş ağrıları ense sertliği ve bazen sağırlığa yol açar. Genellikle saç yamalar halinde dökülür; bu durum, güve yeniği görüntüsüne neden olur. Diğer belirtilerden bazıları halsizlik, iştahsızlık, bulantı, ateş ve kansızlıktır.

Frengi hastalığı Gizli evre

İkinci evrenin belirtileri bir süre devam ettikten sonra, tedavi edilmese de kendiliğinden kaybolabilir ve hastalık, hiçbir belirtinin görülmediği gizli evreye girer. Bu evre kişinin yaşamı boyunca sürebilir.

Frengi tedavisi ne kadar sürer

Frengi hastalığı Üçüncü evre

Bu evrede kişi artık bulaştırıcı değildir. Başlıca sinir sistemi ve kalp-damar sistemi tutulur. Çeşitli organlarda gom adı verilen yumrular ortaya çıkar. Nadiren kalp ve beyinde hasar sonucunda ölüm gerçekleşir. Üçüncü evre günümüzde seyrek görülmektedir.

Frengi Hastalığı Bulaşma Yolları

  • Cinsel ilişki (vajinal anal, oral)
  • Deriden doğrudan temasla
  • Kan aktarımı
  • Gebelik sırasında bebeğe

Frengi hastalığı için hangi doktora gidilmeli

Bu hastalık için genellikle üroloji bölümüne gidilir. Başka bir şikayetten dolayı başka bölümlere gidilmişse de o uzman doktorun yönlendirmesi ile üroloji bölümüne yönlendirilir.

Frengi Hastalığı Tedavi – frengi tedavisi ilaçları

Genellikle frenginin tüm evreleri için en iyi antibiyotik olan penisilin enjeksiyon yoluyla verilir. Penisiline alerjisi olan kişilere 2-4 hafta boyunca ağızdan alınan bazı antibiyotiklerle tedavi yapılabilir.