Fitre nedir? 2016 Fitre miktarı ne kadar?

Fitre nedir? 2016 Fitre miktarı ne kadar?

FİTRE-NEDİR

Ramazan ayının son günlerine yaklaştığımız şu günlerde tüm islam alemi Fitre’lerini vermeye hazırlanıyor. Fitre sadakasının gündeme geldiği şu günlerde Fitre, en çok merak edilen konular arasında yerini almış durumda. Peki halk dilinde Fitre olarak bilinen Fıtır Sadakası nedir? Neden verilir? Amacı nedir?

Fitre Nedir?

Sözlük anlamında ‘Fıtr’ Oruç Açmak, ‘Fitre’ ise; Yaratılış anlamına gelmektedir.

‘Fıtır Sadakası’ – ‘Fıtrat Sadakası’ halk dilinde bilinen adıyla ‘Fitre Sadakası’; temel ihtiyaçların dışında belli bir mala ve mali duruma sahip, maddi durumu iyi olan kişilerin ve oruç tutamayacak olan kişilerin Ramazan ayında fakirlere verdikleri yardımların genel adıdır.

Bir başka deyişle, Müslümanların kendileri ve velâyetleri altındaki kişiler için yerine getirmekle yükümlü bulundukları mâlî bir ibadettir.

İslam dininde zengin sayılabilecek tüm Müslümanların, fıtır sadakalarını vermeleri vaciptir.

Ancak fitre verecek olan kişilerin bazı yükümlülüklere sahip olması gerekmektedir. Peki bu yükümlülükler nelerdir?

Fitre yükümlüsü bir kişide bulunması gereken şartlar:

Fitre sadakası vermenin birinci şartı Müslüman olmak. Müslüman olan ve temel ihtiyaçlarının dışında fazladan para veya mala sahip olan herkes fitre sadakası vermekle yükümlüdür.

Fitre sadakası vermenin ikinci şartı ise; Nisap miktarı mala sahip bulunmak.

Peki; Nisap miktarı mala sahip bulunmak ne anlama geliyor?

Hanefilere göre fitre sadakası ile yükümlü sayılmak için, kişinin ramazan bayramının birinci günü, temel ihtiyaçları dışında nisap miktarı mala sahip olması gerekmektedir. Burada Temel ihtiyaçlardan kasıt; mesken, elbise, ev eşyası, binit, silah, hizmetçi, ailenin bir yıllık geçim masraflarıdır.

Fitre vermenin üçüncü şartı; Ehliyet. Peki Ehliyet neyi temsil ediyor? Elbette araba kullanmak için sahip olmamız gereken ehliyettten bahsetmiyoruz.

Fıtır sadakasının mali yönü ağır bastığı için, küçüğün ve akıl hastasının malından da velisinin fitre vermesi gereklidir. Fitre’nin ibadet yönünü üstün kabul eden, Hanefilerden imam Muhammed ve Züfer’e göre ise, küçüklerin ve akıl hastalarının malından fıtır sadakası gerekmez. Bir başka deyişle burada kastedilen ehliyet, aklı başında ve yetişkin olunmasıdır.

Gelelim fitre verebilmek için gerekli olan dördüncü şarta; Velayet ve bakmakla yükümlülük. Peki nedir be Velayet ve bakmakla yükümlülük?

Velayet ve bakmakla yükümlülük: Bir kimse bakmakla yükümlü olduğu yani velayeti altında olan kişilerin, çocukların ve akıl hastası olan yakınlarının fitresini vermekle yükümlüdür.

Fitre verebilmek için gerekli olan beşinci ve son şart; Vakit.

Fitre sadakası ramazan bayramının birinci günü fecrin doğuşu ile vacip olur. Çünkü fitre bayrama ait kılınmıştır. Hanefiler dışında üç mezhep imamına göre fitre Ramazan ayının son akşamı güneşin batmasından itibaren vacip olur. Bayramdan sonraya geri bırakılması caiz değildir. Ancak özürlü olması durumu müstesnadır. Bununla birlikte geri bırakma fitreyi düşürmez ve kazası gerekir.

Bir özür yüzünden oruç tutamayan Müslüman da fitre ile yükümlü olur. Hasta, yolcu ve çok yaşlı kimseler gibi. Bir kimse kendi yanında otursalar bile ana-babasının fitresini vermekle yükümlü değildir. Ancak babasının yoksul ve akıl hastası olması durumu müstesnadır.

2016 Fitre miktarı ne kadar?

2016 yılı Ramazan ayının başlangıcına kadar en düşük sadaka-i fıtır miktarı 15,00 TL (On lira) olarak belirlenmiştir.  Fitre miktarı yardıma muhtaç ve durumu olmayan kişilerin sosyal ve ekonomik şartlarda gözönünde bulundurularak günlük azami gıda ihtiyacını karşılamalıdır.