Evlilik Gelenekleri Nasıl Ortaya Çıktı

Evlilik Gelenekleri Nasıl Ortaya Çıktı

Bu yazımızda aslında alışagelmiş evilik geleneklerinin ilginç ortaya çıkış öykülerini anlatacağız. Evlilik geleneklerinin hayli fazla olduğu düşünülürse bunları ortaya çıkaran olaylar da bir o kadar fazla olacaktır. Bu nedenle yazımı bu başlık altından her gün ilginç evlilik gelenekleri ekleyerek tamamlamayı planlıyorum. Yazımızı takipte kalmanızı tavsiye ediyoruz.

Kız Kaçırma

Kız kaçırma günümüzde gerçek anlamıyla kullanılmamaktadır. Günümüzde erkeğin bir kızı evlenmek üzere kaçırması denildiğinde iki gencin anlaşarak beraberce kaçmaları anlaşılmaktadır. Oysa geçmişte kız kaçırma olayı şöyle gerçekleşirdi. MS 200’lü yıllar Kuzey Avrupa  Germen kavimlerinde bir erkek evlenmek istediğinde kendi topluluğundan bir kadınla evlenirdi. Şayet kendi topluluğunda evlenecek birini bulamadığında evleneceği kızı komşu köyden kaçırırdı. Evinin güvenli bölgesinden uzaklaşmış olan kız yakalanıp evlenmek üzere kaçırıldı.

Sağdıç

Kız kaçırma işinde damat adayına yardımcı olacak kişi ise en yakın arkadaşı, en güvendiği kişi olan sağ kolu olarak bildiği kişi olabilirdi. Sağdıç geleneği ise gerçek anlamda kız kaçırma olayında damat adayına yardım eden en yakın arkadaşı olan sağ kolundan gelmektedir.

Geçmişte sağdıcın görevi sadece nikah yüzüğünü taşımaktan ibaret değildi. Sağdıç, kızın ailesinin her an baskın yapabilme tehlikesine karşı nikah boyunca damadın yanında uyanık ve silahlı bir şekilde beklerdi. Yeni evli çiftin evlerinin önünde gece boyunca nöbet tutmak da sağdıcın görevleri arasındaydı.

Sağdıçlar

 

Gelinin Ayağını Yerden Kesme 

Yukarıda da bahsettiğimiz kız kaçırma olayında gelin adayının ayağı yerden gerçekten kesiliyordu. Günümüzde gelinin ayağını yerden kesmek ve eşikten atlatmak bir evlilik geleneği, sembolik bir olay iken geçmişte bu kızı kaçırabilmek için mecburen yapılması gereken bir işti.

 

Bu günlük şimdilik bu kadar yarın yazımıza Alyans, Pırlanta Nişan Yüzüğü ve Yüzük Parmağı ile devam edeceğiz……