Elektronik Sigaralar Nedir?

Elektronik Sigaralar Nedir?

Piyasalara olumlu özellikleriyle merhaba diye elektronik sigaralar elektronik purolar olarak da anılmaktadırlar. Bu cihaz duman üretmez. Dumanın yerine buhar üretimi yapar. Kişi çeşitli aromalardan birini seçerek bu buharı oluşturur ve içine çeker. Buhar da nikotin de bulunabilir. Fakat ayarlama yaparak nikotinin miktarını arttırmak veya azaltmak mümkündür.

Sağlık Bakanlığı ve Elektronik Sigaralarla İlgili Görüşler

Elektronik sigara 2008 yılında Türkiye’ye gelmiştir. Dünya sağlık örgütü (FDA) elektronik sigaraların normal sigarayı bırakma konusunda önemli bir işlevi olduğunu kabul etmiştir.

Türkiye de sağlık bakanlığının gözetimin de olan elektronik sigaraların kullanımı konusunda netlik yoktur. Hazırlanan yönetmeliğe göre şunları yazmak mümkündür;

  • Elektronik sigaralar ve buna benzer ürünler bakanlığın iznin de bilimsel danışma kuruluna teşekkül edilmiştir. Kurum toplanarak belirli kararlar almıştır.
  • Kararların doğrultusunda da bu ürünlerin içerdikleri nikotin nedeniyle nikotinin kartuşları tıbbi ürünlerdir. Bu cihazlar da nikotini vücuda verdikleri için tıbbi cihazlardır.
  • Sağlık bakanlığı raporuna göre bu cihazlar bilimsel olarak sigarayı bırakmayı kanıtlamış ürünler değillerdir.
  • Elektronik cihazların içersin de yer alan propilen glikol ve diğer maddelerin solunum yoluyla kullanılmasının zararsız olduğuna dair yeterli kanıtlar mevcut değillerdir. Uzun vadeli etkilerin bilinmemesi nedeniyle de bu ürünlerin kullanılma durumu tekrar değerlendirilecektir.
  • Sağlık bakanlığı tarafından ruhsatlanmış ürünler bulunmamaktadır.
  • Elektronik sigara benzeri nargile gibi ürünlerin kullanımına izin verilmiştir.
  • Kamuya açık alanlarda elektronik sigara cihazlarının satılmasına dair izinler bulunmamaktadır.

Sağlık Bakanlığının Elektronik Sigaraya Bakış Açısı

Dünyanın birçok yerinde yasal olarak kullanımı olan elektronik sigara Türkiye de tam olarak onaylanmış değildir. Çünkü sağlık bakanlığı bu ürünün ne derece yararlı olduğunun bilimsel olarak ispatlanmasıyla anlaşılacağını söyler. Kafaları da karıştıran konu tamamen budur. Eğer gerçekten sigara bırakma konusun da yararlıysa bunun bilimsel metotlarla açıklanması gerekmektedir. Sonrasın da buna dair yönetmelikler çıkacaktır veyahut değişiklikler getirilecektir kuşkusuz!  İnsan sağlığını öneminin farkında olan bakanlık bu durum kesinleştikten sonra kesin bir adım atacaktır. Şimdilik net bir karar yoktur. Zamanla ortaya çıkacaktır.