Ebola Virüsü Nedir?

Ebola Virüsü Nedir?

Ebola, ciddi hastalıklara neden olabilen bir virüstür. Son dönemde gündemden hiç düşmeyen ve adını haberlerde sıkça duyduğumuz, Türkiye ve dünyayı yakından ilgilendiren bu Ebola virüsü, bir enfeksiyon hastalığı şeklinde ortaya çıkmaktadır.

İnsanlarda ağır ve ölümcül hastalıklara yol açan bu virüsün salgını sırasında ölüm oranı %90 civarındadır; bu da ne oranda dikkate alınması gerektiğini göstermektedir. Bu virüs ismini, 1976 yılında ortaya çıktığı Demokratik Kongo Cumhuriyeti’ndeki Ebola nehrinden almıştır. O dönemde bölgede izole edilen bu virüs, daha sonraki dönemlerde Afrika’da zaman zaman salgın hastalıklar oluşmasına neden olmuştur.

Aradan 38 yıl geçtikten sonra 2013 yılında yeniden ortaya çıkan ve tüm dünyada korkulan bir virüs haline gelen Ebola virüsü, özellikle büyük şehirlerde korku yaratıyor. İnsan ve diğer canlı varlıklarda kanamalı ateş hastalıkları şeklinde kendini gösteren ve ilerlediğinde ölüme götürme oranı oldukça yüksek olen bu virüs, bir RNA virüsüdür. Afrika’da yaşayan halklarda büyük salgınlara ve ölümlere yol açan ebola, şimdilerde tüm dünyanın korkulu rüyası haline geldi.

Ebola Virüsü Nasıl Bulaşır?

Bu virüs hakkında en çok merak edilen konulardan biri de bulaşıcı olup olmadığıdır. Öncelikle ebola virüsünün doğrudan temas ile bulaştığını söyleyelim. Bu virüsün bulunduğu bir kişinin kendisi ya da kanı ile olan bir temas halinde virüs bulaşmaktadır. Ayrıca ebola virüsünden ölen bir kişinin defin işlemleri sırasında kişi ile temas edilmesi halinde de virüs bulaşabilir. Bu virüsün bulaştığı erkek hasta, iyileştikten sonraki 2 aylık süreçte sperm yolu ile bu hastalığı bulaştırabilir.

Ebola Virüsü Nerelerde Görülür?

Son dönemde tüm dünyayı tehdit eden bu virüs, özellikle kozmopolit şehirlerde daha çok korku salmaktadır. Bu virüsün en çok görüldüğü ve teşhis edildiği yerler arasında şu ülkeler yer alıyor; Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Nijerya, Gine, Güney Afrika, Uganda, Fildişi Sahili, Güney Sudan