E-Devlet Nedir?

E-Devlet Nedir?

Vatandaşların devlet daireleri, kamu kuruluşları, bankalar ya da hastanelerde yaptığı birçok bilgi alma, sorgulama ve ödeme işlemini yapabildiği elektronik platforma e-Devlet adı verilmektedir. Türkiye.gov.tr adresinde giriş yaparak ulaşabileceğiniz bu platformda; adli sicil kaydından adınıza açılmış davalara, Sosyal Güvenlik Kurumu sorgu ve ödeme işlemlerinden araç trafik borç sorgulamaya kadar birçok işlemi, sadece 1-2 dakika içinde e-Devlet kapısı ile sorgulayabilirsiniz.

e-Devlet Giriş

e-Devlet sistemine giriş yapabilmek için kimlik doğrulaması yapmanız gerekmektedir. Kimlik doğrulaması için 5 farklı seçenek bulunmaktadır.

  • e-Devlet şifresi: Bu yöntem ile 11 haneli T.C kimlik numaranız ve PTT şubelerinden 2 TL’ye alabileceğiniz e-devlet şifrenizi doğru bir şekilde tuşlayarak kimliğinizi doğrulayabilirsiniz.
  • Mobil imza: T.C kimlik numaranız, mobil imzanızın tanımlı olduğu cep telefonu numaranız  ve kullandığınız GSM operatörü bilgilerini girerek mobil imza yöntemi ile kimliğinizi doğrulayabilirsiniz.
  • Elektronik imza: Size ait elektronik imza kartı ile kimliğinizi doğrulayarak e-devlet kapısına giriş yapabilirsiniz.
  • T.C kimlik kartı: size ait T.C kimlik kartı ile kimlik doğrulaması yapabilirsiniz.
  • İnternet bankacılığı: Bu seçenek ile listede yer alan bankalardan birinin müşterisi iseniz, müşteri şifreniz ve T.C kimlik numaranız ile bankanızın internet şubesine girer gibi, e-devlete yönlendirilerek kimliğinizi doğrulayabilirsiniz.

e-Devlet ile Yapılabilecekler

Devlet daireleri ve Sosyal Güvenlik Kurumu ofislerinde yapabileceğiniz hemen her işlemi, elektronik ortamda e-Devlet kapısı ile gerçekleştirebilir. Adınıza açılmış davaların takibini yapabilir, plakanızın borcunu sorgulayabilir, HGS ödemelerinizi takip edebilir, emeklilik tarihinizi öğrenebilir, sigorta primlerinizi sorgulayabilir, mezuniyet belgenizi alabilir, aldığınız sağlık hizmetlerini takip edebilir, araç sorgulayabilir, adınıza tescilli araç sorgulayabilir, vergi borcunuzu sorgulayabilir, sigortacılık işlemlerinizi halledebilir, e-İmzalı belge sorgulaması yapabilir ve daha birçok farklı işlemi gerçekleştirebilirsiniz. e-Devlet ile yapabileceğiniz işlemleri https://www.turkiye.gov.tr/hizmetler sayfasından takip edebilirsiniz.