Deniz Tarağı nedir nasıl yenir

Deniz Tarağı nedir nasıl yenir

Deniz Tarağı nedir nasıl yenir

Deniz Tarağı : Yüksek besin değeri ile insan sağlığına olumlu katkıları bulunan deniz tarakları, hem pişirilerek, hem de çiğ o tüketilebiliyor. Tırmık ya da elle toplanan bu deniz canlıları, Türkiye’deki tüm denizlerinde bulunmasına rağmen, geleneksel mutfağımızda yer almadığı için halk tarafından pek bilinmiyor. Haşlanmış, kızartılmış, dumanlanmış, çeşitli soslarla tatlandırılmış pek çok servis çeşidi bulunuyor.

Safranlı kızartmasından, sarımsaklı ve zencefilli uygulamalara, hatta pudingli tatlı çeşitlerine kadar mutfak şeflerinin menülerinde yer alan deniz taraklarının etinin, su, protein, yağ, glikojen ve kül içerdiği belirtiliyor. Ayrıca, yağ ve şeker oranı düşük, ancak protein miktarı yüksek olduğu için şeker ve damar hastalıklarına iyi geliyor.

Kabuklu deniz ürünleri balık sofralarının ara sıcağı olarak çok sevilir. Midye, ıstakoz, karides, yengeç, kerevit, istiridye gibi çok sayıda çeşidi olan deniz ve tatlı su kabukluları, protein, mineral, fosfor ve vitaminler bakımından zengin yiyeceklerdir. Lezzetlerinin yeri de bir başkadır.

 

Kabukluların bu sağlıklı özelliklerine rağmen, bekledikçe çabuk bozulur. Bu yüzden kabukluları satın alırken taze ve mümkünse canlı olmasına dikkat etmelisiniz. Özellikle midye ve istiridye yazın çabuk bayatlar ve bozulur. İşte kabuklu deniz ürünleri nasıl yenir ve pişirilir.