Cinsel işlev bozukluğu nedir nasıl anlaşılır

Cinsel işlev bozukluğu nedir nasıl anlaşılır

Cinsel işlev bozukluğu nedir nasıl anlaşılır. Nasıl tedavi edilir? Cinsel işlev bozukluğu, ancak yapılan muayene ve testlerle teşhis edilebilir. Bu yüzden, bu alanda uzmanlaşmış sağlık ekibine başvurarak problemi anlatmak ve tedavi arayışına girmek en doğrusudur. Teşhis ve tedaviyi etkilememek için sorun açıkça anlatılmak ve hiçbir bilgi saklanmamalıdır. Hastadan edinilen bilgiler ve fizik muayene ile teşhis konabilse de, bazı testler yapılması gerekebilir.

Cinsel işlev bozukluğu Tedavi

Genel İlkeler

  • Cinsel bilgi eksikliğinin giderilmesi ve yanlış bilginin düzeltilmesi.
  • Cinsel baskıların azaltılması ve eşler arası iletişimin artırılması.
  • Cinsel davranış yelpazesinin geliştirilmesi (Çeşitli cinsel yakınlaşma biçimlerinin denenmesi).

Cinsel birleşme yasağı: Tedavinin başında uğrayacakları hayal kırıklıkları ilerlemelerini olumsuz etkileyebileceğinden ve ayrıca çiftlerin cinsel güvenlerinin gelişimi için basamaklı bir yol izleyerek zaman tanınması belli bir aşamaya gelen kadar cinsel ilişki yasaklanır.

  • Gevşeme egzersizleri.
  • Hayal kurma egzersizleri.

Hormon ve İlaç Tedavisi

Östrojen replasman tedavisi Eksilen östrojeni (dişilik hormonu) dışarıdan tamamlama tedavisidir.

Testosteron Özellikle testosteron seviyesi düşük kadınlarda kullanılabilir.

Prostoglandin E1 Damar genişletici etkisi ile klitoris ve vajinada kan dolaşımını artıracağı düşünülmekte ve krem formuna yönelik klinik çalışmalar sürmektedir.

Alprostadl Klitoral kan dolaşımını, vajinal ıslaklığı ve uyarılmayı artırmaktadır. Krem formları üzerinde klinik çalışmalar sürmektedir.

Fentolamin Düz kas gevşemesini sağladığı ve buna bağlı olarak klitoral sertleşme, vajinal genişleme ve ıslaklığı artırdığı düşünülmektedir.

Apomorfln Kadında cinsel organların seksüel cevabını düzenleyici olarak etki gösterdiği düşünülmektedir. Ancak henüz klinik kullanımı başlamamıştır.

Sildenafil Erkek cinsel işlevleri üzerindeki etkisi fark edildikten sonra bu alanda oldukça popüler olan Sildenafil halen yoğun olarak kullanılmaktadır.

KLITORAL VAKUM CİHAZI Cinsel organlardaki kan dolaşımının yetersizliğine bağlı cinsel işlev bozukluğunu tedavi etmek amacıyla tasarlanan klitoral vakum cihazı klitoristeki kan dolaşımını ve düz kas oranını artırmada yarar sağlar.

PSİKOLOJİK DANIŞMA

Cinsel işlev bozukluğu yasayan hastalarda ve partnerlerinde çeşitli psiko-sosyal sorunlar da görülebilir. Bu psiko-sosyal sorunlar cinsel işlev bozukluğunda kimi zaman sebep, kimi zaman da sonuç olarak karşımıza çıkar. Cinsel yaşamdaki aksaklıklar çiftler arasında sürtüşmelere ve ilişkilerin bozulmasına yol açabilir. Cinsel işlev bozukluğuyla başvuran çiftlerde psikolojik ve sosyal sorgulama sonucunda psikoterapi ve cinsel terapi uygulanması gerekebilir. Psikolojik danışma ve terapi desteği, problemin tanımlanması ve çözümünde yardımcı olmasının yanı sıra, hastaya ve partnere sorunla baş edebilmede katkı sağlaması açısından çok önemlidir.

CİNSEL TERAPİ

Cinsel terapi, bazı insanların cinsel sorunlarım ve bunların temelinde yatan kişisel deneyleri anlamalarını ve bu şekilde bu insanların kendi kendilerine yardımcı olmalarını sağlar.