Chopstick Nedir?

Chopstick Nedir?

Chopstick, Uzak Doğu mutfağında kullanılan, geleneksel bir yemek yeme aracıdır. Çubuk şeklindedir ve genellikle noodle, sushi gibi yiyecekleri tüketirken kullanılır. Çatal ile aynı görevi üstlenir ancak chopstick’leri doğru ve profesyonel bir şekilde kullanmak için pratik yapmak gerekmektedir. Bu çubuğun yemek yerken kullanılması için 2 adet çubuğa ihtiyaç vardır. Çin, Japon ve Uzak Doğu restoranlarına gittiğinizde masaya çatal yerine bu chopstick’ler getirilir. İlk kez bu çubukları kullananlar bir hayli zorlanır. Çünkü çubukları doğru kullanmak pratik gerektirir. Yeterli oranda pratik yaptıktan sonra, tıpkı bir Uzak Doğulu gibi kullanmayı öğrenebilirsiniz. Restoranlarda genellikle ahşap chopstick getirilir masaya. Çin ve diğer Uzak Doğu ülkelerinde ise evlerde metal ya da porselen olanları da kullanılmaktadır.

Chopstick Nasıl Kullanılır?
chopstick-nasil-kullanilirBu sorunun cevabını yalnızca okuyarak öğrenmek oldukça zordur; mutlaka pratik gerektirir. Eğer arkadaşlarınızla birlikte bir Çin restoranına gitmek gibi bir planınız varsa, gitmeden önce pratik yapmalısınız. Chopstick nasıl kullanılır sorunuzun cevabına gelince, bunun için yapmanız gereken; resimdeki gibi çubuklardan birini baş parmağınız ile işaret parmağının olduğu alana yerleştirmeniz ve sabitlemeniz gerekiyor.

Diğer çubuğu ise işaret parmağı ile orta parmak arasına getirilir. Bu şekilde tuttuktan sonra, işaret parmağı ile orta parmak arasındaki çubuğu diğer çubuğa doğru hareket ettirerek kullanmanız gerekir. Kullanmayı öğrenmek için bu şekilde çubukları tuttuktan sonra pratik yaparak bir şeyler yemeği denemelisiniz. Bu çubuklarla noodle yemek daha zordur. Daha pratik bir yiyecek için sushi iyi bir seçenek olacak.

Chopstick Nereden Alınır?

Evde kendi başınıza pratik yapmak, kendi mutfağınızda da çatal yerine bu çubukları kullanmak istiyorsanız, Chopstick satın alabileceğiniz bazı yerler var. Dilerseniz Uzak Doğu mutfağı malzemeleri satan internet adreslerinden alışveriş yapabilirsiniz. Ayrıca bazı 2M ve 3M Migros’lar ve Macro Center mağazalarında da chopstick satılmaktadır.