ByLock Nedir Nasıl Kurulur? Akıllı telefonlarda şifreli mesajlaşmayı sağlayan ByLock APK uygulaması nedir, nasıl kullanılır ve nereden indirilir sorularının yanıtlarını burada bulabilirsiniz.

ByLock Nedir Nasıl Kurulur?

Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) mensuplarının kendi aralarında gizlice iletişim kurmalarını sağlayan ByLock uygulaması nedir, nasıl indirilir, nasıl kullanır ve FETÖ’cüler neden Bylock kullanıyor? sorularının yanıtlarını sizler için araştırdık.

BYLOCK NEDİR?

Akıllı telefon uygulaması olan ByLock kriptolu (gizli) haberleşme uygulamasıdır. Kullanıcılar karşılıklı veya gruplar halinde uygulamada bulunan kriptografik sistem sayesinde yazılan mesajları karşı tarafa güvenli bir şekilde iletebilen bir yazılımdır. ByLock’taki şifreli algoritma askeri güvenlik seviyesinde olduğu için normal koşullarda bu şifreli sistemin kırılması da bir hayli güçtür. Şu an Türkiye üzerinden indirilmesi yasaklanan uygulama FETÖ terör örgütü üyeleri tarafından 15 Temmuz darbe girişimi öncesi ve sonrasında haberleşmek için kullanılmıştı.

BYLOCK NASIL İNDİRİLİR?

Yazılan mesajları karşı tarafa gizli bir şekilde ileten mesajlaşma uygulaması ByLock’un ABD ve Litvanya’da bulunan bir server üzerinde barındırıldığı öne sürülüyor. Ancak uygulama Android veya App Store platformlarında resmi olarak yayınlanmıyor. Uygulamanın telefona yüklenebilmesi için telefonlardaki Bluetooth özelliğinden faydalanılıyor ve sadece .APK dosyası olarak indirilebiliyor. Yani bu uygulamayı telefona kurmak isteyen bir kişi başka bir kişinin telefonunda yüklü olan ByLock’u blouetooth üzerinden cihazına transfer ederek kuruyor. Gelen mesajları ise kendisine verilen özel bir şifreyi uygulamaya girdikten sonra görebiliyor.

FETÖ’CÜLER NEDEN BYLOCK KULLANDI?

15 Temmuz’daki hain darbe girişimini planlayan Fetullahçı Terör Örgütü’nün üyeleri ByLock uygulamasını birbirleriyle haberleşmek için kullanıyorlardı. Bunun nedeni ise uygulamada yer alan şifreleme sistemiydi. Bu sistem sayesinde örgüt üyelerinin birbirlerine gönderdikleri mesajlar kimse tarafından görülmediği için sözde gönül rahatlığıyla her türlü yazışmaları yapabiliyorlardı. Ancak Milli İstihbarat Çalışması’nın darbe girişiminden sonra yaptığı titiz çalışmalar sonucunda ByLock uygulamasının şifresi çözüldü ve örgüt üyelerinin kendi aralarında yaptıkları yazışmaların neredeyse tamamı deşifre edildi.

BYLOCK’U KAÇ KİŞİ KULLANIYOR?

Milli İstihbarat Teşkilatı’nın şifresini kırmayı başardığı ByLock uygulamasını kullanan kişiler tek tek tespit edildi. Emniyet, Türk Silahlı Kuvvetleri ve T.C. Bakanlıklarında çalışan yaklaşık 160 bin kişinin bu uygulamayı telefonlara yükledikleri öne sürüldü. Ancak MİT Bilişim Uzmanları Bylock’u kullanan gerçek kullanıcı sayısının 53 bin kişi olduğunu açıkladı.