Biseksüel Nedir?

Biseksüel Nedir?

LGBT ismini son dönemde sıkça duyar olduk. Bu grubun ismi, yine grubun üyeleri olan lezbiyenler, gayler, biseksüeller ve transgender’ların baş harfinden geliyor. Cinsel davranış ve cinsel çekim olarak tek bir cinsiyete değil, hem erkek hem de kadınlara ilgi duyan kişilere biseksüel adı verilmektedir. Gaylerde ya da lezbiyelerde olduğundan farklı olarak; cinsel eğilimin tek bir cinsiyete karşı değil, her iki cinsiyete de ilgi duyulması yönündedir. Bu durumda herhangi bir cinsiyet kimliğine karşı ilgi duyulabilir, romantik çekim ya da cinsel bir çekim hissedilebilir.

Biseksüel olan kişilere aynı zamanda panseksüel adı da verilmektedir. Tarih boyunca çok çeşitli insan topluluklarında ve birçok toplumda görülen biseksüellik, günümüzde daha rahat yaşama şartlarının ortaya çıkması ile sanki daha çoğalmış gibi algılansa da, aynı cinse ya da her iki cinse ilgi duyan kişiler yüzyıllardan beri var. Biseksüellik  çok eskilere dayanıyor olsa da, bir kavram olarak bunun karşılığı 19. yüzyılda ortaya atılmıştır. Sadece insanlarda değil, tarih boyunca hayvanlar aleminde de biseksüellik ile karşılaşılmıştır. Hem kadın hem erkek cinsiyetine sahip kişilere cinsel çekim hisseden bu kişiler için davranışsal olarak herhangi bir test bulunmamaktadır.

Biseksüel kişiler, her iki cinsiyet ile de ilişkiye girebilir ya da hiç ilişkiye girmeyebilir. Cinsel eğilimi bu yönde olan kişilerin aynı anda iki tarafa da bir çekim hissetmesi gerekmez. Bu kişilerin tek bir cinsiyet ile uzun süreli ilişkileri olabilir. Biseksüel kişiler genellikle “gay” ya da “lezbiyen” olarak görülür ancak bu kişilerin tek bir cinsiyete değil, her iki cinsiyete de çekimi olabilir. Türkiye de dahil olmak üzere, dünyada birçok ülkede ne yazık ki hala cinsel kimliği farklı olan kişilere hem psikolojik hem de fiziksel olarak şiddet ve ayrımcılık yapılmaya devam etmektedir…