Bermuda Şeytan Üçgeni’nin sırrı nedir?

Bermuda Şeytan Üçgeni’nin sırrı nedir?

Bermuda Şeytan Üçgeni’nin sırrı nedir?

Bermuda Şeytan Üçgeni, Atlantik Okyanusu’nun 500.000 mil karelik bir alanım kaplayan, Amerika’nın Atlantik Okyanusu’na açılan güneydoğu sahillerinde yer alan, kuşbakışı bakıldığında ise Miami, Bermuda ve Puerto Rico sınırları içerisinde kalan üçgen şeklinde bir alandır. Bu bölge Amerikan sahil koruma örgütünün 7 no.’lu bölge müdürlüğünün 5720 sayılı sirküler yazısında şöyle tarif edilir: Bermuda Üçgeni ya da Şeytan Üçgeni diye anılan İM)ıal ürünü yer, Atlantik’te; ABD’nin güneydoğu kıyılarında açıklanamayan gemi, tekne ve uça/e kayıplarının ç0l? yüksek aranda yer aldığı bir alandır. Bu üçgenin köşelerinde Bermuda, Florida’da el Miami ve Puerto Rico’daki sanırında olduğu kabul edilir:

Bermuda Şeytan Üçgeni’nin nerededir?

Elimize bir harita alıp bakınca üçgen şeklinde görülen bu bölgede bu zamana kadar açıklanamayan birçok esrarengiz olay gerçekleşmiştir. Kaybolan gemi, uçak ve insanların sayısı tam olarak bilinmiyor. Son yüz senede batan gemi, düşen uçak ve kaybolan insan sayısı binlerle ifade edilir. Bu nedenle uzun bir dönem Lanetli Yer veya Şeytanin Üçgeni gibi isimlerle anılmıştır hatta günümüzde de bu isimler zaman zaman kullanılır.

Bermuda Şeytan Üçgeni açıklaması

Kimsenin açıklama getiremediği bu esrarengiz fenomen, içinde bilim insanlarının da bulunduğu pek çok insan tarafından “doğaüstü birtakım güçlerin yaptırımı” olarak algılandı ve öyle lanse edildi. Bu açıklamalar arasında kayıp kıta Atlantis’in orada bulunup (bu düşünceyle paralel olarak Atlas Okyanusu ismini almıştır). Kayıp Kıta’nın hiçbir zaman anlaşılamayan teknolojik ve manyetik kayıp aygıtlarından birinin etkisinden veya o bölgenin defalarca dünya dışı varlıkların ziyaretlerinde orada yarattıkları manyetik alanın bir etkisi olduğu hatta Kristof Kolomb’un bile tuttuğu günlüklerde, o bölgede gökyüzünde uçan tanımlanamaz cisimlerden bahsedildiği iddia edilmiştir.

Bermuda Şeytan Üçgeni nerededir?

Bu bölgede suyun altında çok büyük mıknatıs maden kaynaklarının yer aldığı ve bu nedenle uçakların bu yoğun manyetik çekimden etkilenerek elektronik sistemlerinin bozulduğu iddiasına o kadar uzun seneler inanıldı ki kimilerine göre başka bir açıklaması kesinlikle olamazdı. Peki, o zaman gemiler niye batıyordu? Yoksa bir gemiyi bile çekip yutabilecek kadar kuvvetli miydi bu manyetizma? Kesinlikle hayır. Eğer mıknatıs etkisi olsa ve zıt kutuplar prensibiyle gemi çekilse bile su yüzünde duran bir gemiyi batıracak kadar güç üretebilmesi mümkün olmazdı. Ayrıca o bölgede yapılan ölçümler aşırı veya normalin üstünde bir manyetik alan olmadığını defalarca kanıtları“

Aynı şekilde su yüzeyinden havaya dağılan gazlar, atmosfer deki havadan bile daha az yoğunluğa sahiptirler ve aynı sebepten yani yoğunluk farkından dolayı uçaklar hava tarafından yeterli sürtünmeyi alamayıp irtifa kaybederler ve doğal gaz moleküllerinin havadaki oksijeni tutmasından dolayı uçağın motorları yanma için gerekli oksijeni alamayıp dururlar.

Şeytan Üçgeni’nde kaybolarak en fazla ünlenen olay Flight i9’du. Oysa aynı zamanda çok sayıda uçak kaybolmuştu. Bunlar İkinci Dünya Savaşı’nda Amerikan donanmasına ait bombardıman uçaklarıydı. Grumman IBM Florida Avenger tipindeki beş uçak, 5 Aralık 1945 tarihinde saat 14:00 civarında Florida’daki Fort Lauderdale donanma üssünden ayrıldıktan sonra pilotlar uçuş koşullarının gayet iyi olduğunu bildirmişlerdi; ancak sonra Bermuda Şeytan Üçgeni’nde birdenbire yok oldular. Flight 19 uçağından son haber alındığında büyük bir deniz uçağı arama çalışmaları için yola çıkmıştı ve beş bombardıman uçağının tahmini yerine varıldığında alınan bir sinyal bir müddet sonra aniden yok oldu. Aynı günde, birkaç saat içinde altı uçağın kaybolmasından sonra tarihin en büyük arama çalışmaları başladı; fakat uçaklara ait tek bir parça bile bulunamadı.

Özetlemek gerekirse Bermuda Şeytan Üçgeni’nin sırrı kısmen çözülmüşse de her şeyi henüz tam olarak bilinememektedir. Gizemini koruyan bu üçgenin üzerindeki sır perdesi bilimin gelişmesine paralel olarak kalkacaktır belki… ya da bu perde sırlarını örtmeye devam edecektir, sonsuza kadar.