Bel Soğukluğu Nedir nasıl tedavi edilir

Bel Soğukluğu Nedir nasıl tedavi edilir

Bel Soğukluğu Nedir nasıl tedavi edilir? Cinsel ilişki ile bulaşan hastalıklar arasında yer alan bel soğukluğu (gonorrhoeae) hastalığı ile ilgili bilgiler ve nasıl tedavi edildiğine dair bilgiler yer alıyor

Bel soğukluğunun nedeni Neisseria gonorrhoeae adlı bakteridir. Mikrop vücuda girdikten sonra, kadında rahim boynuna, erkekte idrar yoluna yerleşir ve bu bölgelerde iltihaplanma yapar. Enfeksiyonun belirtileri, bakteri ile karşılaştıktan sonra genellikle 1-4 gün içinde ortaya çıkar; ancak bazen bu süre uzayabilir. Hastalık tamamen belirtisiz de seyredebilir. Belirtisiz hastalık kadınlarda erkeklere göre daha sıktır.

Kadınlardaki belirtiler

 • San-yeşil, bazen kokulu akıntı I İdrar yaparken ağrı, sık idrar yapma isteği
 • Adet arası dönemde kanamalar I Cinsel ilişki sırasında ağrı

Erkeklerdeki belirtiler

 • İdrar yolunda hafif sızlama hissi; birkaç saat sonra idrar yaparken şiddetli ağrı
 • Penisten, san-yeşil renkli, koyu kıvamlı akıntı
 • Sık ve dayanılmaz bir idrar yapma isteği
 • Penisin dışa açılan bölümünde kızarıklık ve şişlik

Neden Olduğu Diğer Hastalıklar

 • Mikrobu taşıyan bir kişiyle ters ilişki sonucunda kadınlarda ve eşcinsel erkeklerde, dışkı kanalında bel soğukluğu gelişebilir. Hastalık makat (dışkılama deliği) çevresinde ağrı ve akıntı ile seyreder. Bu bölge kızarık ve duyarlıdır, dışkı sümüklü ve irinli olabilir.
 • Mikrobu taşıyan bir kişiyle oral seks sonucunda boğazda bel soğukluğu meydana gelebilir. Bu durum bazen boğaz ağrısı ve yutma güçlüğüne neden olur.
 • Cinsel organlarını elleyip, gözlerine süren kişilerde, mikrop içeren cinsel organ salgılarını gözle teması sonucunda, gözde bir enfeksiyon gelişebilir.
 • Yeni doğanlarda, doğum sırasında anneden bulaşma yoluyla her iki göz kapağında şişme ve gözlerden cerahatli akıntı görülebilir.
 • Kan dolaşımıyla vücudun başka bölgelerine, özellikle deri ve eklemlere de yayılabilir.

 

Bel Soğukluğu Tedavisi

Genellikle kas içine tek bir antibiyotik enjeksiyonu ya da ağızdan alınan tek antibiyotik hapı ile tedavi edilebilir. Belsoğukluğu olan erkek ve kadınlarda klamidya enfeksiyonu sık görüldüğünden, hastalara ayrıca bu hastalık için de tedavi verilmelidir.

Tedavi edilmese bile birkaç hafta içinde yakınmalar kendiliğinden gerileyebilir. Ancak bu koşullarda hastalık sürekli (kronik) hale gelebilir. Erkekte en önemli istenmeyen etki testislerde ağrı ve şişliğe neden olmasıdır. Kadınlarda ise enfeksiyon yukarıya doğru ilerleyebilir ve yumurtayı rahme taşıyan tüplere ulaşıp tıkanmaya yol açarak, kısırlık nedeni olabilir. Hatta buradan da karın içine yayılarak ağır, yaşamı tehdit eden enfeksiyonlara kadar ilerleyebilir.

Bel soğukluğu mikrobu vücuda girdikten sonra, kadında rahim boynuna, erkekte idrar yoluna yerleşir ve bu bölgelerde iltihaplanma yapar.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar büyük ekonomik kayıplara yol açmaları nedeniyle günümüzde en çok önem kazanan hastalıklar arasında kabul edilmektedirler.

gonore tedavisinde kullanılan ilaçlar
yumuşak şankr
gonore tedavisi reçete
frengi nedir
klamidya nedir
göz yangısı
cinsel hastalıklar
neisseria gonorrhoeae