Baş Dönmesi nedir neden olur tedavisi nasıldır

Baş Dönmesi nedir neden olur tedavisi nasıldır

Baş dönmesi nedir neden olur tedavisi nasıldır

Baş dönmesinin kısa sürmesi ciddi olmadığının göstergesi sayılabilir. Merkezi sinir sisteminden kaynaklanan baş dönmeleri Ciddi ve ender olarak rastlanan türden baş dönmeleridir.

Baş dönmesi de bir vücut B sinyalidir. Çeşitli nedenlerle oluşabilir. Özellikle tansiyonu düşük olan insanlarda baş dönmesine çok sık rastlanır. Tansiyonu ile sorunu olmadığı halde bir kişi devamlı olarak baş dönmesinden şikâyet ediyorsa bu durum onun kan şekeri düzeyinde bir aksaklık olduğunun işareti olabilir.

göz bozukluğu baş döndürür mü

tansiyon baş döndürür mü

BAŞ DÖNMESİNİN NEDENLERİ

İnsanın sürekli biçimde uzaydaki konumunu düzelterek iki ayağı üzerinde dengede kalabilmesi son derece hassas ve gelişmiş bir sistemle gerçekleşir. Sistem, iç kulakta, içleri sıvıyla dolu bir kanallar topluluğundan oluşur. Bunlar kanal sinirleriyle beyine devamlı sinyaller gönderirler. Bazı durumlar ve hastalıklar ise, mekanizmayı aksatabilir. Birinin kendi çevresinde çok hızlı dönmesi kanalları her yöne doğru harekete geçirir. Bunun üzerine beyine karışık ve birbirini tutmayan sinyaller gönderilir. Bu da kişinin dengesini kaybetmesine, başının dönmesine yol açar.

yatınca baş neden döner

kansızlık baş döndürür mü

hamilelikte baş döner mi

sinüzit baş döndürür mü

Genellikle rahatsızlık kısa bir süre içinde geçer. Baş dönmesinin kısa sürmesi, ciddi olmadığının göstergesi olarak kabul edilebilir. Genellikle baş dönmesi, orta kulaktaki kanalın ya da işitme sinirinin bir dalının uğradığı değişiklikten kaynaklanır. Böyle hallerde rahatsızlık birkaç dakikadan birkaç saate kadar sürebilir ve kusmalara sebep olur. Merkezi sinir sisteminden kaynaklanan baş dönmeleri de vardır. Bunlar çok daha ciddi olmakla beraber daha ender görülür.

vertigo neden olur

dengesizlik nedenleri

Ancak çoğunlukla daha başka hastalıkların belirtisi de olabilirler. Damar hastalıkları, beyin tümörleri gibi. Teşhis ve tedavi için hastanın derinlemesine ve eksiksiz olarak incelenmesi şarttır. Ancak bu sayede rahatsızlığın kökü bulunup, gerekli tedaviye geçilebilir. Verilecek ilaçlar ya kulak sıvısının basıncına ya da doğrudan denge merkezinin üzerine yönelik olabilir. Meniere hastalığı olanların tedavisi genellikle çok uzun sürer. Burada dikkat edilecek nokta; krizler arasında tedavinin kesinlikli yarıda bırakılmamasıdır.