Baş ağrısı nedir ilaçsız nasıl geçer

Baş ağrısı nedir ilaçsız nasıl geçer

Vücudun sinyalleri arasında 2 ikinci sırayı ağrılar alır. Ağrı deyince ilk akla gelen baş ağrısıdır. Baş ağrısının oluşumu çeşitli nedenlere bağlıdır. Bu nedenlere bağlı olarak baş ağrılarının belirti yerleri ve tedavi biçimleri değişiklik gösterir.

Baş ağrısı çeşitleri

Baş ağrısını yenmenin en kolay yolu ağrı kesicilere başvurmaktır. Oysa düzenli olarak ağrı kesici almaya alışanlar, ilaç almadıklarında baş ağrısından yakınırlar.

Sürekli ağrı kesici kullanmak, ilaçlara karşı bağımlılık yaratır. Bu durum, beklenenin tersine ağrı kesici bağımlılığına bağlı ağrının ortaya çıkmasına neden olur.

Baş ağrısına karşı pratik önlemler;

Baş ağrısını yenmenin en kolay yolu ağrı kesicilere başvurmaktır. Eğer arada bir baş ağrısı çekiyorsanız, ağrı kesicileri endişelenmeden kullanabilirsiniz ama ağrılar sürekliyse bu tip ilaçların yan etkilerinden zarar görebilirsiniz.

Baş ağrısı için ilaç

Aspirin, paracetamol tipinden ağrı kesiciler çok sık kullanıldıklarında zararlı olabilirler. Zira, yapılan bazı araştırmalara göre devamlı olarak ağrı kesici almaya alışanlar, ilaç almadıklarında baş ağrısından yakınmaktadırlar. Bu yüzden arada sırada ortaya çıkan ağrılarda ilaç kullanılabilir ama devam eden ağrılar için daha doğal ve bilinçli bir tedaviye yönelmek şarttır.

Baş ağrısı nasıl geçer ilaçsız

Her ne kadar çok garip bir yöntem gibi görünse de ayaklarınızı yıkamak baş ağınızın hafiflemesine ve hatta yok olmasına yardımcı olabilir. Eğer başınızın ağrıyacağını hissediyorsanız ya da ağrı çoktan başlamışsa, ayaklarınızı yarısına kadar sıcak su dolu bir leğenin içine sokun. Bir iki dakika ayaklarınızı bu suda dinlendirin. Suyun sıcaklığını arttırarak ayaklarınızı suda bekletmeniz yararlıdır.

Ayağınızın altına sıcak, ensenize soğuk kompresi aynı anda uygulamak diğer bir yöntemdir.

Şiddetli baş ağrısı ve mide bulantısı

Yemek yemenin de yardımı olabilir. Çünkü bazı baş ağrıları kandaki şekerin düşmesinden ortaya çıkmaktadırlar. Ekmek, makarna ve patates gibi nişastalı gıdalara yönelmenizde yarar vardır.

Baş ağrısı halsizlik

Birçok baş ağrının nedeni ruhsal gerilime bağlıdır. Gerilimi ortadan kaldırmayı başardığınızda ise ağrı yok olacaktır. Bu yüzden gülerek ya da bağırarak gerilimi dengelemeye çalışın.

Başınızdaki, Akupunktur noktalarına basınç uygulamak ağrıyı dindirmenin diğer bir yoludur. Bu noktalara acımaya başlayıncaya kadar sıkı sıkı bastırın. 15-30 saniye kadar bu durumda kaldıktan sonra serbest bırakın, sonra tekrar başlayın.  Ancak bunu başaramayacağınız bu durumda bulunuyorsanız fiziksel egzersiz yapmayı da deneyebilirsiniz. Başınızdaki, özellikle ensenizdeki kan dolaşım noktalarına başka bir deyişle akupunktur noktalama basınç uygulamak da ağrıyı dindirmenin diğer bir yoludur. Bu noktalara acımaya başlayıncaya kadar sıkı sıkı bastırın. 15-30 saniye kadar bu durumda kaldıktan sonra serbest bırakın, sonra tekrar başlayın. Bilek içlerinize ve şakaklarınıza süreceğiniz kolonya tipi ferahlatıcı bir losyon da baş ağımızı hafifletebilir. . Bas ağrılarım yok etmenin diğer yolu ise değişik bitkilerden yararlanmaktır. En etkilisi ise sıcak bir bardak naneli çay olacaktır. Dilerseniz taze naneyi birkaç dakika kaynar suda bekleterek kendinize bir bardak çay hazırlayabilirsiniz.

Baş ağrısına ne iyi gelir

Bilinen etkili yöntemlerden bir diğeri ise enseye bir süre masaj yapmaktır.

Başparmaklarınızı başınızın hemen arkasına yerleştirerek parmaklarınızı sıkıca bastırın ve dışa doğru düz çizgiler çekin. Hareketi 30 saniye kadar tekrar edin.

Yine başparmaklarınızla şakaklarınıza 20 saniye boyunca baskı uygulayın sonra bırakıp şakakların hizasında 30 saniye boyunca halkalar çizin.

Parmaklarınızla saçlarınızın başlangıç noktasına bir süre masaj yapın.

Son araştırmalar baş ağrılarının 2/3’nün soğuk veya sıcak su torbası ile tedavi edilebileceğini ortaya koydu. Bunun için su torbasını, alın kısmına veya enseye yerleştirmek gerekir. Soğuk su torbası tedavisinde buz kullanılır. Sıcak su torbasında ise suyun dayanılabilecek sıcaklıkta olması gerekir.

Baş ağrısı için hangi doktora gidilir

Bu tedavide hasta açısından önemli olan onun baş ağrılarında hangi tüf tedavinin daha yararlı olduğudur. Hastanın bu işlemi deneme yanılma yoluyla kendisinin bulması daha doğrudur. Bu soğuk” sıcak su torbası tedavisinin 3 günden çok uygulanmaması gerekir. Üç günde geçmeyen baş ağrıları için bir doktora gidilmelidir