B12 Vitamini Nedir Hangi Gıdalarda Bulunur?

B12 Vitamini Nedir Hangi Gıdalarda Bulunur?

B12   vitamini nedir vücut için önemi nedir. eksik olduğundan ne gibi sorunlar ile karşılaşılır? Son zamanlarda B12   Vitamini eksikliğinden dolayı şikâyetleri olanlar artmaya başladı. Çoğumuz bu şikâyetlerimizi pek önemi almayıp nasıl olsa düzelir diyerek fazla üzerinde durmuyor gibiyiz; ancak bu değerli vitaminin ne olduğunu ve ne işe yaradığını öğrendiğimizde ne kadar önemli olduğunu daha iyi kavrayabiliriz.

 B12   vitamini iğnesi

B12   Vitamini özellikle hayvansal dokularda bulunur. Sebzelerde bulunmaz, bu yüzden vegan (tamamen bitkisel) beslenenlerin zaman zaman BIZ vitamini içeren kompleks haplar kullanmaları gerekebilir.

 B12   vitamini faydaları

B12   vitamini anemi hastalığını önlemek için gereklidir, alyuvar üretiminde folik asitin (B9) düzenlenmesine yardım eder ve demir kullanımına yardımcı olur. Doğru sindirim, besinlerin alınması, protein sentezi, karbonhidrat ve yağ metabolizmasını rahatlatır.

B12   vitamini hapı

İnsan bedeni beş yıllık B12   vitamini depolayabilir. B12   vitamini sinir tahribatını önler, doğurganlığı sağlar, hücre oluşumunu ve uzun yaşarmasını sağlar, sinir uçlarının normal gelişimini kolaylaştırır, hafızanın güçlenmesine ve öğrenmeye yardım eder.

 B12   vitamini eksikliği belirtileri

B12   yetersizliği genellikle eksik alımından değil, vitaminin uygun olmayan emiliminden kaynaklanır.

B12 vitamin eksikliği vücutta ne etki yapar

Bu vitaminin eksikliğinde yürüme bozukluğu, kronik yorgunluk, depresyon, sindirim bozuklukları, bayılmalar, mide bulantısı, kusma, fazla gaz çıkarma, baş dönmesi, uyku hâli, karaciğer büyümesi, göz bozuklukları, halüsinasyonlar, baş ağrıları, dil enfeksiyonu, huzursuzluk, zor nefes alma, hafıza kaybı, sinirsel bozulmalar, kalp çarpıntısı, kansızlık, kulaklarda çınlama, omurilik yıpranması gibi rahatsızlıklar görülebilir. B12   vitamini eksikliği çoğu kez kalın sinir liflerinin miyelin* kaybıdır. Bunun bir sonucu olarak birçok insanda dış duyu kaybı fazladır ve şiddetli vakalarda felç olması bile olasıdır.

 B12   benexol

 B12   vitamini fazlalığı

B 12 vitamini, bir hidrojen alıcısı olarak koenzim** görevi yapar ve çeşitli metabolizma faaliyetlerini yürütür. En önemli işlevi belki de gen kopyalanmasında koenzim olarak fonksiyon göstermesidir. Bu sayede B12   vitaminini iki önemli görevi olduğu söylenebilir: Büyümeyi ve alyuvarların oluşumunu hızlandırma.

 B12   vitamini nelerde,

 B12   vitamini hangi besinlerde var

 

Bu vitamini 1972 yılında 11 yıllık bir çalışmanın sonucunda Harvard’dan R. B. Woodward ve İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsü’nden A. Eschenmoser laboratuvarlarında sentezlemişlerdir. Sentezi doksandan fazla basamakla olur ve yaklaşık yüz kişilik bir çalışmanın ürünüdür. Dana eti, yumurta, böbrek, süt ve süt ürünlerinde (hayvansal kaynaklı besinlerde) bulunur.