Anestol Pomad nedir? Ne için Kullanılır?

Anestol Pomad nedir? Ne için Kullanılır?

anestol-pomad-nedir

Anestol Pomad nedir? Ne için kullanılır? Yan etkileri var mı? Yan etkileri nelerdir? Anestol Pomad hakkında bilinmeyenler ve merak edilen tüm detaylar yazımızda…

Anestol Pomad Nedir?

Anestol Pomad, içeriğinde bulunan Lidokain etken maddesi ile lokal anesteziktir. Vücuttaki sinir sinyallerini geçici olarak engellemektedir. Daha basit anlatımıyla hissizleştirici bir ilaçtır.

Anestol Pomad ne için kullanılır?

Diş eti ağrıları, deride oluşan kaşıntı ve yıpranma, tahriş ve yanıkların sebep olduğu ağrılarda, ağız içi ve dil arkası yutak yüzeyi anestezisi gerektiren durumlarda, meme ucu çatlakları, anüs çatlakları, dudak çatlakları, böcek ısırığı ve hemoroid gibi cilt tahrişlerinin sebep olduğu ağrı ve kaşıntının giderilmesinde kullanılmaktadır.

Peki, yan etkisi var mı? Anestop Pomad kullanımında dikkat edilmesi gereken durumlar nelerdir?

Yan etkileri ve dikkat edilmesi gereken durumlar nelerdir?

Anestol Pomad kullanmadan önce alerji testi yaptırmanızı veya cildinizin ufak bir bölümünde ilacı denemeniz önerilmektedir.

Anestol Pomad gibi hissizleştirici ilaçların doz aşımı durumunda, çok fazla ilacın cildinizden emilip kanınıza geçmesi halinde ölümcül yan etkilere neden olabilmektedir. Düzensiz kalp atışı, nöbet, konvülsiyon (istem dışı kasılma), koma, solunumun yavaşlaması veya solunumun durması doz aşımında meydana gelen semptomlarıdır.

Ağrı ve acı bulunan bölgeye sadece o bölgeyi hissizleştirecek kadar yani az miktarda uygulanmalı ve Anestol Pomad uygulanan bölge asla bandaj ile kapatılmamalıdır. Ayrıca su toplamış olan deri, kesik deri, şişmiş hasar görmüş deri veya açık yaralara kesinlikle uygulanmamalıdır.

Gebelik ve emzirme döneminde ilacı kullanmadan doktorunuza danışmalısınız.

Anestol Pomad kullanım şekli

Anestol Pomad’ı doktorunuzun önerdiği şekilde ve sıklıkta kullanmalısınız.

İlacı uygulayacağınız bölgenin temiz olmasına dikkat etmelisiniz. Tercihen parmak uçlarınızla veya steril bir gazlı bez ile az miktarda hafifi ovalayarak uygulayabilirsiniz. Anestol Pomad uyguladığını bölgeyi kesinlikle kapatmamalısınız.

Anestol Pomad olası yan etkileri

Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik, ilacı uyguladığını bölgede; tahriş, kızarıklık, kaşıntı ve döküntü en yaygın görülen yan etkileridir.