ALS Hastalığı Nedir? Belirtileri nelerdir?

ALS Hastalığı Nedir? Belirtileri nelerdir?

als-hastalıgı-nedir

Kas erimesi ve omurilikte harabiyete neden olan ALS’nin açılımı; Amiyotrofik lateral skleroz’dur.

Türkiye, ALS hastalığı ile eski Galatasaraylı futbolcu Sedat’ın hastalığı olarak tanıştı. Sedat’ta görülen ve tüm Türkiye’nin ilgisini çeken bu hastalığın ne olduğu, belirtileri ve tedavisi en çok merak edilen konular arasında yerini aldı.

ALS hastalığı ilk olarak 1869 yılında, alanında oldukça başarılı ve öncü olan nörolog olan Fransız Jean-Martin Charcot tarafından tanımlandı. Bu nedenle, hastalık ilk zamanlar Charcot Hastalığı olarak adlandırılmıştı. Peki ALS hastalığının belirtileri nelerdir?

ALS Hastalığını belirtileri nelerdir?

Başlangıç belirtileri her hastada farklılık göstermektedir. Ancak genel olarak kas erimesinden dolayı kolda ve bacaklarda oluşan incelme ve beraberinde gelen güçsüzlük ALS hastalığının ilk belirtileridir.

ALS hastaları, kollarında ve bacaklarında oluşan bu güçsüzlük sebebiyle çanta taşımakta zorlanır, yürümekte zorlanır, kalem tutamaz hale gelir ve hasta yürürken sıklıkla tökezler.

Genel olarak yukarıda saydığımız belirtilerle başlayan ALS, bazı hastalarda konuşma ve yutma güçlüğü şeklinde baş gösterir. Hastanın konuşması peltekleşir ve bu durum hasta veya yakınları tarafından fark edilir durumda olur.

Ayrıca kaslarda seğirme, kas ağrıları ve kramplar şeklinde de görülebilmektedir. Bunun yanı sıra kontrol edilemeyen gülme veya ağlamalar da görülebilmektedir. Peki ALS Hastalığı kimlerde görülmektedir?

ALS Hastalığı kimlerde görülür?

ALS Hastalığı herkeste görülebilmektedir. Ancak erkeklerde görülme oranı daha sıktır. Başlangıç yaşı ise; ortalama 55’dir. Ancak çok genç yaşlarda veya çok ileri yaşlarda da görülebilmektedir.

Nüfusun yüz binde 2-6 kadarı ALS hastasıdır. Her yüz bin kişiden yılda 2-6’sı ALS’ye yakalanır.

Peki ALS Hastalığı Kalıtsal yani ırsi olabilir mi?

ALS Hastalığı ırsi (Kalıtsal) mi?

İstatistiklere göre, tüm ALS hastalarının yüzde 90’ı sporatik, yüzde 10’u ise kalıtsal ALS hastasıdır. Bu verilere göre, hastalığın kalıtım ile bir ilgisi bulunmadığını söylemek mümkün. Peki ALS Hastalığının sebebi nedir?

ALS Hastalığının sebebi nedir?

Bilim insanları bu konuda bir çok araştırma yapmış ve halen yapmaya devam etmektedir. Ancak yapılan araştırmalar sonucunda, motor nöronların neden fonksiyonlarını yitirmeye başladığına dair bir veri bulunamamıştır. Peki ALS hastalığının seyri nasıldır?

ALS Hastalığının seyri nasıldır?

Kas erimesi sebebiyle kollarda ve bacaklarda oluşan güçsüzlük oluşur ve zamanla dil ve yutak kasları gibi diğer uzuvlara yayılmaktadır.

ALS Hastalığında tüm vücutta bulunan kaslarda erime, güçsüzlük, seyirme olmaktadır. Bu belirtiler hastanın günlük aktivitelerini kısıtlamaktadır.

ALS Hastalığının en kritik dönemi ise; solunum kaslarının güçsüzleştiği dönemdir. Solunum ve beslenme yetersizliği olması durumunda hastanın hızlı ve yakın tıbbi destek görmesi şarttır.

Bununla birlikte ALS Hastalarının yüzde 10’unda “Demans” da görülebilmektedir.

ALS hastalığının başlangıcından itibaren hastanın hayatta kalma süresi gene olarak 4 ila 6 yıldır. Ancak 10 yıl veya daha uzun süre yaşayan hastaların da varlığı bilinmektedir. Peki ALS Hastalığının tedavisi var mı?

ALS Hastalığının tedavisi var mı?

ALS Hastalığının henüz kesinleşen bir tedavisi bulunmamaktadır. Ancak bu konuda bilim insanlarının çalışmaları devam etmektedir.