Kortizon nedir? kortizon iğnesi

Kortizon nedir? kortizon iğnesi

Kortizon nedir? Hangi hastalıklarda kullanılır? Kortizon böbrek ustu bezler tarafından üretilen yani vücudumuzda bulunan bir hormondur. Vücutta, yağ ve karbonhidrat metabolizmasının düzenlenmesini sağlar. Gün boyunca insan vücudunun salgıladığı kortizon miktarı farklıdır. Örneğin, istirahat hâlindeki normal bir insanın salgılamış olduğu kortizon miktarı günlük 15-40 mg. arasında değişir ancak şişman insanlarda kortizon üretimi %50 daha fazladır.

kortizon içeren ilaçlar

Gün içerisindeki vücudun salgılamış olduğu kortizon miktarı vücut ısısı, kan basıncı, gece ve gündüz olmasına bağlı olarak değişim gösterir. İnsan vücudu kortizonu en fazla sabah Saatlerinde salgılar, sinir anında ise bu salgılama normalin on katına kadar çıkabilir.

Doğumun üçüncü haftasında başlayıp ölene kadar devam eden kortizon üretimi vücut tarafından az miktarda salgılandığında veya hiç salgılanmadığında dışarıdan alınır.

kortizon vücuttan nasıl atılır

Bir nedenle kortizon kullanımı sırasında hasta doktor tarafından takipte olmalı; yerinde ve belirli miktarda kullanımı sağlanmalıdır.

kortizon kullananlar

Kortizon tedavisinin uygulandığı hastalıklar ise;

‘ Romatizmal hastalıklar,

‘ Kan hastalıkları,

‘ Sinir sistemi hastalıkları,

‘ Kalp ve damar hastalıkları,

‘ Bağ dokusu hastalıkları,

‘ Alerjik hastalıklar,

‘ Tümör tedavileri,

‘ Karaciğer hastalıkları,

‘ Böbrek ve idrar yolu hastalıkları,

‘ Hormonal hastalıklar,

° Zehirlenmeler ve sıcak çarpmaları,

‘ Göz hastalıkları,

‘ Şoklardır.

kortizon kilo aldırır mı

Kortizon bazı hastalıklarda tek çözüm tedavi yöntemi 01: da fazla alındığında geri dönüşü olmayacak hastalıklara da sebep olabilir:

‘ Gelişme bozuklukları, . ,

. Vücudun bazı bölgelerinde normal dışı şişlikler ve vücutta yağlanma,

‘ Adale zayıflığı,

Kan basıncında yükselme, Kemik erimesi,

kortizol nedir

Psikolojik bozukluklar, Ciltte kıllanma, çizgilenme, Adet bozuklukları, Şeker ve tansiyon yükselmesi Gözlerde katarak oluşumu, Mide şikâyetleri.

kortizon krem

Kortizon 1937’de E. Kendall ve Wintersteiner tarafından keşfedilmesi ve ilk kez 1938’de T. Reichstein tarafından sentezlenmesi, 1948’de Ph. S. Hench’nin bu maddeyi romatizmal eklem inflamasyonu olan bir hastayı tedavi etmek üzere ilk kez kullanmasına olanak sağlamıştır. Kortizol, kortikosteroidler olarak bilinen (günlük konuşmada basitçe kortizon olarak söz edilen) bir hormon sınıfına dâhildir. Hormonlar vücudun mesaj taşıyıcılarıdır. Kelime kökeni Yunancadan gelir ve “harekete geçirmek” anlamını taşır. Hormonlar genellikle bir uyarıya yanıt olarak özel bezlerden serbestleşirler ve vücuttaki hedeflerine kan içinde taşınırlar. Daha sonra hormonlar hedef organlarında çeşitli metabolik süreçleri kontrol altına alırlar. Kortikosteroidlerin güçlü ve hızlı etkisi, çeşitli hastalıkların tedavisinde hızlı bir ilerlemeye yol açmıştır ve üç kâşifine 1950’de Nobel Ödülü kazandırmıştır.

kortizon içeren kremler

O zaman bile kortikosteroidlerin istenen aktivitelerine istenmeyen yan etkilerin eşlik ettiği saptanmıştır. Zamanla kişiler, kortikosteroidlerin kullanımının hedefe yönelik olmasına çabalamış ve kullanımlarını sınırlandırarak yan etkilerden olabildiğince nasıl uzak kalınacağını öğrenmişlerdir.