Vişne reçeli nasıl yapılır?

Vişne reçeli nasıl yapılır?

visne-receli-nasil-yapilir

Reçeller, kahvaltı sofralarımızın olmazsa olmazıdır. Hatta bir kahvaltı sofrasında birden fazla reçel çeşidi görmek mümkün. Zira kimimiz çilek, incir, portakal v.b gibi reçelleri severken kimimiz de vişne reçelinden vazgeçemiyoruz.

Peki vişne reçeli nasıl yapılır? Malzemeleri nelerdir? Vişne reçeli yaparken nelere dikkat etmeli? Vişne reçeli yapımı hakkında bilinmeyenler ve merak edilen tüm detaylar yazımızda…

Vişne reçeli nasıl yapılır?

Malzemeler

1 kilo vişne
2 kilo şeker
1 adet limon
yarım çay kaşığı limon tuzu

Yapılışı

Öncelikle vişneleri çekirdeklerinden ayırmalıyız. Bunun için kalın uçlu bir tığdan yada bir pipetten faydalanabilirsiniz. Daha sonra ayıkladığınız vişnelerin üzerine şekeri boşaltın ve bir gün bekletin. Bir gün sonunda vişneleriniz sulanmış olacak. Sulanmış olan vişneleri ocağa alın ve kaynatın. Kaynamaya başlayınca limonu sıkın ve limon tuzlarını eriterek reçele ekleyin. Kaynayana kadar harlı ateşte, kaynayınca altını kısarak kaynatmaya devam edin. Ancak bu aşamada dikkat etmelisiniz. Zira reçel taşabilir. Daha sonra reçel kıvam alınca tencerenizi ocaktan alın ve soğuk su dolu bir kabın içine oturtun. Daha sonra saklamak istediğiniz kase veya kavanozlara boşaltarak muhafaza edebilirsiniz.

NOT: Kışın balını sulandırarak pastalarınıza jöle yapabilirsiniz. Aynı zamanda içecek olarak da tüketebilirsiniz.

ÖNEMLİ: Vişne reçelini eğer çelik tencerede yapıyorsanız, siz rengini tutturduğunuzda soğuk suya oturtmazsanız rengi koyulaşır. Ama soğutursanız istediğiniz renkte kalacaktır.

Afiyet olsun…