Deniz Kabukluları Pişirme Yöntemleri

Deniz Kabukluları Pişirme Yöntemleri

Kabuklu deniz ürünleri balık sofralarının ara sıcağı olarak çok sevilir. Midye, ıstakoz, karides, yengeç, kerevit, istiridye gibi çok sayıda çeşidi olan deniz ve tatlı su kabukluları, protein, mineral, fosfor ve vitaminler bakımından zengin yiyeceklerdir. Lezzetlerinin yeri de bir başkadır.

Kabukluların bu sağlıklı özelliklerine rağmen, bekledikçe çabuk bozulur. Bu yüzden kabukluları satın alırken taze ve mümkünse canlı olmasına dikkat etmelisiniz. Özellikle midye ve istiridye yazın çabuk bayatlar ve bozulur. İşte kabuklu deniz ürünleri nasıl yenir ve pişirilir, birkaç öneri:

İstakoz nasıl pişirilir

Kabukluların en lezzetlisi ve pahalı olanı ıstakozdur. Beyaz eti için avlanır. Sindirimi de oldukça zordur. Kaynar suya atıldığında kırmızıya dönüşür. Istakozu canlı alma olanağı yoksa taze olup olmadığını anlamak için arkası ve vücuduyla kuyruk arası koklanır. Istakozun genellikle haşlaması, çorbası, salatası, mayonezli ve soslu yemekleri hazırlanır.

Böcek nasıl pişirilir

Istakozdan sonra en lezzetli deniz ürünlerindendir. Eti daha beyazdır. Istakoz gibi taze ve canlı olarak haşlanır.

İstiridye nasıl pişirilir

Midye türünden iki kabuklu bir deniz hayvanıdır. Eti midyeden daha lezzetlidir. Yazın yenmesi tehlikeli olabilir. Çünkü bu aylarda hastalanırlar. Genelde çiğ olarak yenir. Önce kabuğu ikiye açılır. Eti alt kabuğunda bırakılır. İstiridye üzerine limon sıkılarak tuz ve karabiberli yenir. Izgarası, külbastısı ve pilakisi yapılır.

Deniz Tarağı nasıl pişirilir

İstiridye görünümünde kabukları oymalı ve yelpaze biçimindedir. Eti lezzetlidir. İstiridye gibi yenir.

Karides nasıl pişirilir

Tuzlu ve tatlı sularda yaşayan kabuklu bir su ürünüdür. Beyaz ve lezzetli eti vardır. Kaynar suya atıldığında tatlı bir kırmızıya dönüşür. Karidesin haşlaması, güveci, salatası ve kokteyli yapılır.

 

Kerevit nasıl pişirilir

Tatlı sularda yaşar. Etleri lezzetli olup karides gibi değerlendirilir.

 

Yengeç nasıl pişirilir

Eklem bacaklıların kabuklular sınıfındadır. Yan yan yürüyen bir hayvandır. Yengeç halk arasında pavurya, çalpara veya çağanoz diye de söylenir. Canlı olarak kaynar suya atılıp pişirilebilir. Kızartma buğu veya suda haşlaması yapılır.

 

Midye nasıl pişirilir

Denizlerde kaya ve kalaslara yapışık olarak yaşarlar. Midyenin dolması, pilavı, salması ve tavası, fırını, ızgarası, pilakisi, güveç gibi yemekleri hazırlanır. İri midyelerden iç tava ve çöp kebap küçük ve dolgun olanlardan da ızgara haşlama pilaki yapılır.

 

Deniz Kabukluları Pişirme Yöntemleri:

Daha önce açıkladığımız gibi bazı kabuklular hem çiğ olarak yenir hem de pişirilerek. Istakoz, böcek gibi kabukluların haşlama suyuna bolca tuz ve sirke katılır. Karides gibi kabuklular için varsa temiz deniz suyu da kullanılır.

 

Istakoz, böcek gibi kabukluların haşlama süresi uzunluklarına göre hesaplanır. Her santim uzunluk için 45 saniye pişme süresi verilir. Istakozun başı ile kuyruğu arasındaki ölçü 20 cm ise 20 çarpı 45 bölü 60 = 15 dk pişirilir. 30 cm uzunluktakiler 22 dk 40 cm olanlar 30 dk pişirilir. Midye istiridye ve karides gibi kabuklular kuru ısıda da pişirilmeye elverişlidir. Kabukluların ızgarası çok lezzetli olur.