Buzdolabı Kullanımı Hakkında Önemli İpuçları

Buzdolabı Kullanımı Hakkında Önemli İpuçları

Beyaz eşya ürün grupları arasında ilk sırada gelen buzdolabı, modern yaşam standartları gereğince mutfakların en önemli eşyaları arasında bulunuyor. Buzdolabı teknolojisinin özellikleri itibari ile mutfaklarda son derece fonksiyonel bir kullanım sağlaması gerekliliği bulunuyor. Bu noktada da buzdolabı kulanı esnasında bazı faktörlerin ön plana çıkmasına neden oluyor ki özellikle Koşuyolu Arçelik Servisi merkezinde arızalı buzdolaplarında kullanım hataları ve dikkatsizlikleri arıza nedenlerinde ilk sırada yer aldığı görülüyor. Bu çerçevede de buzdolabı kullanımı esnasında harcanan elektrik gibi detaylara da fazlasıyla önem verilmesi gerekiyor. Aksi halde buzdolabının üstün teknolojisi gereğince soğutma özelliğinin dışında ilave fonksiyonlarını da etkin ve yoğun kullanımı yüksek enerji tüketiminin meydana gelmesine yol açabiliyor.

 

Bu sebep ile buzdolabı kullanımında enerji tasarrufu sağlamak ve daha uzun ömürlü bir kullanım sağlanabilmesi için Kozyatağı Arçelik Servisi uzman personelleri tarafından bazı önemli buzdolabı kullanım noktalarının paylaşıyor. Bu kapsamda buzdolabı kullanımında ilk olarak;

 

*Bakım uygulamalarıyla korumaya alınmalı: Buzdolabından üst düzey verim alınabilmesi için düzenli bakım gerekliliği en önemli noktalardan birisidir. Düzenli bakım uygulamalarıyla buzdolabın sistem verimliliğini yükseltmek ve aynı zamanda uzun ömürlü olmasını sağlamak mümkün oluyor. Bakım uygulamaları çerçevesinde buzdolabının temizliği de önemli etkilerde bulunur ki bu aşamada buzdolabının serpantinlerinin aylık periyotlar şeklinde çok sert yüzeyi bulunmayan fırçalarla temizlenmesi, otomatik defrost ayarlarında uzman ayarlamasına başvurulmalı ve tabii ki kapıların otomatik kapanışı için gerekli olan ayarlamaların kontrol edilmesi gerekir.

 

*Buzdolabı hava almalı: Buzdolabı yerleşiminde yapılan hatalar, meydana gelen arızalanmaların en sık görülen nedenleri arasında yer alır. Buzdolabının yıl boyunca kesintisiz olarak çalıştığı öngörüldüğünde çalışan sistemin sıcaklık üretmesi hava gereksinimini arttırır. Bu sebeple de buzdolabının arka bölümünün en az 10 santim kadar açık kalmasına dikkat edilmesi gerekir. Aynı zamanda da buzdolabı çevresinde hava sirkülasyonuna engel teşkil edecek ürünlerin ve eşyaların bulunmasından da kaçınılmalıdır.

 

*Isı kaynağından uzak olmalı: Modern tip ev mimarisi çerçevesinde kentlerde küçük kalan mutfaklarda yapılan yanlış dizilim fırın gibi ısı kaynaklarının buzdolabıyla yan yana olmasına yol açabiliyor. Soğanlık Arçelik Servisi merkezindeki arızalı buzdolaplarındaki en önemli etkenlerden birisine bu durum oluşturduğundan mutlaka buzdolabının sürekli çalışarak arızalanma yaşamaması veya elektrik tüketiminde aşırıya gitmemesi için ısı kaynaklarından uzakta olmasına dikkat edilmelidir.