Aşure Nasıl Yapılır? Tarifi ve Hazırlanışı En güzel ve en lezzetli Aşure nasıl yapılır? İşte kolay ve pratik Aşure tarifi...

Aşure Nasıl Yapılır? Tarifi ve Hazırlanışı

Müslümanlar için oldukça önemli olan Aşure Günü yaklaşıyor. Özellikle kadınlar Aşure Nasıl Yapılır?, Aşure tarifi için malzemeler neler? diye araştırmaya başladı. İşte en güzel aşure tarifi…

Aşure Tarifi İçin Malzemeler

– 2 su bardağı buğday (1 parmak eksik),

– 1 su bardağı kuru fasulye,

– 1 su bardağı nohut,

– 2 su bardağı kuru kayısı,

– Yarım su bardağı sarı üzüm,

– 15 adet kuru incir,

– Yarım çay bardağı kuş üzümü,

– 2 adet portakalın kabuğu (rendelenmiş),

– 3.5 su bardağı toz şeker,

– Yarım su bardağı süt.

Süslemek İçin:

– 1 su bardağı fındık,

– 15 adet ceviz,

– 1 adet nar,

– Tarçın,

– Antep fıstığı.

KOLAY VE PRATİK EN LEZZETLİ AŞURE TARİFİ

1 gece önce buğdayı ve kuru fasulyeyi sıcak suda ıslayın. Nohut’un içine tuz ilave edip sıcak suda ıslayın. Nohut suyunu değiştirip 1 saat haşlayın. Kuru fasulyenin suyunu değiştirip 15 dakika haşlayın ve nohudu ayrı tencerelerde haşlayın.

İncirleri küçük küçük doğrayıp suda haşlayın ve suyunu süzün. Kuş üzümlerini 5 dakika kaynatın ve suyunu süzün. Kayısıları küçük küçük doğrayıp 2 su bardağı suda şişene kadar haşlayın. Sarı üzümleri 1 su bardağı suda şişene kadar haşlayın. (suyunu dökmeyin)

Buğdayı bol suda yıkayıp suyunu süzün. Buğdayı, haşlanmış nohudu ve haşlanmış kuru fasulyeyi düdüklü tencereye koyun. İçine 7 su bardağı suyu ilave edin ve 30 dakika haşlayın. (düdüklü tencerelerde pişirme süresi farklı olabilir)

Düdüklü tencerede haşlanan malzemeleri tencereye boşaltın. Sonra tekrar 7 su bardağı su ilave edip 15 dakika daha orta ateşte kaynatın. Daha sonra toz şekeri ilave edip kaynatın. Aşure toplamda 35 dakika kaynadıktan sonra sarı üzümleri ve suyuyla birlikte kayısıları ilave edin.

Aşurenin kaynama süresi 50 dakika olduğunda sütü, incirleri ve portakal kabuğu rendesini ilave edip karıştırın. Kaynama süresi 1 saat olduğunda üzümlerini ilave edip ocaktan alın. Aşuremizi kaselere paylaştırın.

Kaselere konan aşurenin üzerine ceviz, nar, fındık, tarçın ve antep fıstığı ile süsleyip servis yapın.

Not: 20 kase aşure çıkmaktadır.