Dolma kalem nedir ilk kim bulmuştur

Dolma kalem nedir ilk kim bulmuştur

Dolma kalem nedir? Ne zaman bulunmuştur? ilk kim kullanmıştır? Dolma kalem bir zamanların vazgeçilmez ihtiyaçları arasında yer almıştır. Modern dünyada ona olan ihtiyaç azalmış olsa bile çağdaşlığın olduğu yerde başta tükenmez kalemler olmak üzere bütün kalem türlerine ihtiyaç duyulmaktadır. Günümüzün dolma kalemlerindeki kanallar ve hava deliklerine besleme mekanizması denir. Bunlar, ilk olarak ABD’de L. E. Waterman tarafından 1880’lerde başarıyla uygulanmıştır. Waterman’ın dolma kalemleri çok beğenilmiş ve milyonlarca satılmıştır.

Dolma kalem nedir

Dolma kalemler müzelerde sergilense artık yeridir. Bir zamanların bu zarif yazı aracı maalesef tükenmez kalemlerin saltanatıyla nostaljik nesneler sınıfına girdi. Yazı yazarken pratik olmasa da onunla yazılmış yazıların zarafeti de bir başka olur. Sanırım sırf bu nedenle hâlâ bazı dolma kalem tutkunları var.

İçine mürekkep doldurulan bir depo, altın ya da paslanmaz çelikten yapılmış bir uç (yazma ucu) ve mürekkebi uca ileten hava delikleri ile akıntı kanalları sisteminden oluşan dolma kalemin mürekkep besleme sisteminde, kılcal etki ve yüzey gerilimi gibi doğal olaylardan yararlanılır.

Dolma kalem scrikss

Batı’da patenti 150 yılı aşkın bir süre önce alınan ilk dolma kalemler, kılcal etkiden yararlanmıyordu. Yalnızca mürekkep akışını sağlamak için sık sık çalıştırılması gereken bir piston düzeni bulunuyordu. Bu tarz dolma kalemi hayatımıza sokan ilk kişi Fransız Jules Fagart’tır.

Dolma kalem lamy

Günümüzün dolma kalemlerindeki kanallar ve hava deliklerine besleme mekanizması denir. Bunlar, ilk olarak ABD’de L. E. Waterman tarafından 1880’lerde başarıyla uygulanmıştır. Waterman’ın dolma kalemleri çok beğenilmiş ve milyonlarca satılmıştır.

Dolma kalem seti

Her markanın dolma kalem seti vardır içinde farklı aksesuar ile set hazırlayan firmalar her kesimden kullanıcıya hitap etmek istemektedir. Dolma kalem içindeki akıtma kanalı, en uygun boyutta olmalıdır. Kanal çok küçük olursa mürekkep akmaz; çok büyük olursa fazla akarak kâğıdı lekeler. Kılcal etki, bir boru içindeki sıvının yüzey gerilimi sonucu ortaya çıkar. Sıvı, borunun çeperlerine yapışır ve besleme sisteminin dibinden bir bölümü alınmadıkça akmaz. Dolma kalemde sıvı, mürekkeptir ve yazma yoluyla besleme sisteminin altından bir bölümü alınır. Mürekkep, ucunda dikey bir yarık bulunan kalem ucuna doğru akar. Mürekkebin yüzey gerilimi, bu yarığa yönelmesine ama uçtan akıp gitmemesine neden olur. Yazma sırasında ucun hafifçe kâğıda bastırılmasıyla yarık genişler ve mürekkep akar.

Ucuz dolma kalem fiyatları

Ucuz dolma kalem fiyatları araştırması yapıldığında çok farklı fiyatta dolma kalem olduğu görülmektedir. Piyasada hem ucuz hem pahalı dolma kalem bulunmaktadır. Yüzey gerilimi; sıvıyı, düşen bir yağmur damlası gibi küresel biçim almaya yönelten bir özelliktir. Sıvı molekülleri birbirini çeker. Bu yüzden sıvı damlası, tıpkı lastik bir kaba benzer. Bir iğnenin suyun üstünde yüzmesi, bu özelliğe bağlıdır. İğne, gerçekte taşırdığı sudan daha ağırdır ama yüzey gerilimini yok edecek kadar ağır değildir.

En iyi dolma kalem markaları

En iyi dolma kalem markaları olarak hangileri var diye düşünüldüğünde bir çok markanın kaliteli modelde dolma kalemi vardır. Dolma kalemlere mürekkep çeşitli biçimlerde doldurulur. Bazı depolar lastikten ya da ona benzer yumuşak bir maddeden yapılır. Bu tür depolar sıkıştırılıp mürekkebe daldırılır. Kol gevşetilir ve depo, doğal biçimine dönerken mürekkebi emer. Bazı dolma kalemlerdeyse bir pistonlu emme düzeni ya da bir “şnorkel” (uçta bulunan ve tulumbayla mürekkebi emen bir boru) bulunur. Kartuşlu dolma kalemlerde değiştirilebilen kartuş, mürekkep deposudur. Dolma kalemin arka uc açılır, içine kartuş yerleştirilir. Dolma kalem vidalanarak kapatıldığında kartuşun ucundaki mekanizma açılır.

Dolma kalem markaları

Dünya genelinde prestijin simgesi olarak adledilen bir çok dolma kalem markası vardır. Mürekkep depolarının çoğunda, gerekli basıncı sağlamak için mürekkebin arkasındaki bölmede hava delikleri bulunur. Kullananın isteğine göre aynı dolma kaleme değişik genişlikte, çeşitli uçlar takılabilir. Dolma kalemlerin, Vidalı ya da geçmeli olarak kapatılan kapakları vardır. Bunlar, kalem kullanılmadığında mürekkebin kurumasını önler ve cepte taşınırken giysileri korur.