Behçet Hastalığı  Nedir? Tedavisi Varmıdır? Belirtileri Nelerdir? Behçet Hastalığı  Nedir? Tedavisi Varmıdır? Belirtileri Nelerdir?

Behçet Hastalığı  Nedir? Tedavisi Varmıdır? Belirtileri Nelerdir?

Behçet Hastalığı  Nedir? Tedavisi Varmıdır? Belirtileri Nelerdir?

Dünya litaratürüne bir Türk tarafından sokulmuş bir hastalıktır. İlk defa Hulusi Behçet tarafından teşhis edilmiştir. Hulusi Behçet’in teşhis etmesinden dolayı bu hastalık, uluslararası tıp camiasında da behçet hastalığı veya behçet sendromu olarak geçmiştir. Dünya tıp litaratüründe adı Behçet hastalığı olarak adlandırılmıştır.

Behçet Hastalığı  Belirtileri

Behçet hastalığı, vücutta herhangi bir yerde bulunan kan damarlarının enflamasyonuna yol açan (basit bir iltihaplanma) ve nadir görülen bir bağışıklık sistemi hastalığıdır. Hastalığın sebebi, kesin olarak bulunamamıştır. Uzmanlar, dış etkilerin veya virüsün hastalığa sebep olduğunu düşünmekteler.

Behçet Hastalığı Tedavisi

Tedavisi kesin olarak bulunmamaktadır. Fakat çeşitli tipleri için tedavileri vardır. Örneğin ağız içinde oluşan yaralara merhem tedavisi gibi yöntemler uygulanmaktadır. Behçet hastalığı, bulaşıcı değildir. Günümüzde kalıtımsallığı kesin olarak kanıtlanmamıştır.