Zona hastalığı nedir?

Zona hastalığı nedir?

Herpes zoster, halk arasında bilinen adıyla Zona, varisella zoster virüsünün neden olduğu ciddi bir deri hastalığıdır.

Daha önce su çiçeği geçirmiş olan kişilerde görülen Zona, vücudun tek tarafında deride su toplamış ağrılı kabartılarla seyreder. Zona, halk arasında kuşak hastalığı veya gece yanığı olarak da bilinmektedir.

Su Çiçeği (Varisella) sonrası varisella zoster virüsü vücut sinir hücrelerine yerleşip hiçbir belirti vermeksizin yıllarca inaktif kalabilir. Bağışıklık sistemindeki zayıflık veya bozuklukla yerleştiği hücrelerden ayrılıp aksonlar boyunca ilerleyerek sinir bölgesindeki deride viral enfeksiyona yol açabilir.

Kabartılar genellikle 2-4 hafta içerisinde iyileşir, fakat sinir ağrıları (postherpetik nevralji) kalıcı olabilir.

Bir zona hastası başkasına (genellikle çocuklara) su çiçeği bulaştırabilir, fakat zona bulaşıcı değildir. Zira zona vücut içine yerleşmiş virüs kaynaklıdır, havadan bulaşan virüsle olmaz.

Belirtileri nelerdir?

Halsizlik, yorgunluk, ateş, şiddetli ağrı ve yanma, deride renk kaybı ve çöküntü, kızarıklık, kabarcık, baş ağrısı, derinin kabuklanıp dökülmesi zona hastalığının başlıca belirtileridir.

Tanı ve Tedavi

Zona, deride görülen döküntüler ile birlikte gelen ağrı nedeniyle kolay teşhis edilir. Ancak özel durumlarda virüsün teşhis edilebilmesi için pahalı yöntemler kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra kabarcıklarda bulunan sıvıda yer alan bazı hücrelerin mikroskop ile belirlenmesi tanıyı destekler.

Genel olarak zona hastalığı bir kaç hafta içerisinde kendiliğinden iyileşme göstermektedir. Tedavi sırasında kullanılan ağrı kesiciler ve sıvı pansumanlar hastayı rahatlatmak amacıyla kullanılmaktadır.

İlk 72 saat içinde sistemik antiviral ilaçlar (asiklovir, famsiklovir veya valasiklovir) kullanılmasıyla, döküntü ve ağrı süresi kısalır. Ayrıca B1 – B6 vitaminleri, antiinflamatuarlar, kaşıntıya karşı antihistaminler, dıştan da antiseptik anestezik krem ve solüsyonlar kullanılmaktadır. Gözle ilgili zonada göz kremleri uygulanılmaktadır.

Ender durumlarda daha önce zona hastalığı geçirmiş hasta, direnci aşırı düşürecek bir durum karşısında yeniden bu hastalığa yakalanabilmektedir.

Vücudun direncini azaltan nedenler nelerdir?

Yoğun stres, üzüntü, uykusuzluk, yorgunluk, beslenme bozukluğu, uzun süren sağlıksız diyetler, kanser ilaçları ve ışın tedavileri, kaza ve zehirlenme sonrası, AIDS vücut direncini azaltan başlıca sebeplerdir.

zona