YPG Nedir? PYD Nedir? YPG ve PYD’nin açılımı nedir?

YPG Nedir? PYD Nedir? YPG ve PYD’nin açılımı nedir?

ypg-pyd-nedir

Türkiye’de arka arkaya yaşanan terör olayları ve son olarak geçtiğimiz gün İstanbul Atatürk Havalimanı’nda gerçekleşen terör eyleminin ardından YPG ve PYD tekrar gündeme oturdu ve en çok sorulan sorular arasında yerini aldı.

YPG Nedir? PYD Nedir?

PYD’nin açılımı Demokratik Birlik Partisi’dir. PYD’nin Kürtçe adı ise Partiya Yekîtiya Demokrat’tır.

2003 yılında Kürtler tarafından Suriye’nin kuzeyinde kurulmuş bir örgütlenmedir. Günümüzde hala faaliyet göstermektedir. PYD lideri Salih Müslim’dir.

PYD, Suriye İç Savaşı’nın patlak vermesinin ardından, Suriye’de Halep Eyaleti’ndeki Kobani, Afrin ve Cinderis kentleri; Haseke Eyaleti’nin Amude, Derik, Efrin beldeleri, El Darbasiye kenti ve Şanlıurfa’nın Ceylanpınar ilçesinin karşında bulunan Resulayn kenti, Tirbesipiye kasabası ve Rakka ilinden Tel Abyad şehrinde siyasi ve askeri kontrolü elinde tutmaktadır.

YPG Nedir?

PKK’nın Suriye’de konuşlanan kolu olan PYD’nin silahlı kanadına YPG denmektedir. YPG ve PYD yasa dışı terör örgütüdür.

Açılımı ise Kürtçe; “Yekineyen parastina gel”, Türkçe “halkçı koruma birlikleri” dir.

YPG, 2004 yılında kurulmuştur. Yüksek Kürt Komitesi’nin yani Kürt Ulusal Konseyi’nin silahlı gücü konumundadır.

YPG genel olarak Kuzey Suriye’de yani; Afrin, Kobani, Tel Abyad, Resulayn (Serê Kaniyê), Amûdê (Amuda), Dêrika Hemko (al Malikiya), Kamışlı ve Haseke (Hasiçi) bölgelerinde kontrolü elinde bulundurmaktadır.

Halk Koruma Birlikleri, Suriye İç Savaşı’nda Irak ve Şam İslam Devleti gibi radikal İslamcı örgütlere karşı Özgür Suriye Ordusu, Birleşik Özgürlük Güçleri, MLKP ve TİKKO ile ittifak oluşturmuştur.

YPG, PYD ve YPJ, 15 yaşından küçük erkek ve kız çocuklarını silah altına alarak savaçlarda kullanıyorlar. Ayrıca silah altına aldıkları çocukları aileleri ile görüştürmüyorlar.

5 Haziran 2015’te BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun’un Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne sunduğu “Çocuklar ve Silahlı çatışmalar” adlı raporun Suriye İç Savaşı kısmında, 15 yaşından küçük kız ve erkek çocukların YPG/YPJ tarafından silah altına alındığının tespit edildiği ve çocukların savaş bölgelerinde kullanıldığı açıklandı.

Raporda, 13 yaşındaki bir kız çocuğunun örgüt tarafından askeri eğitim amacıyla Resulayn şehrine götürüldüğü ve ailesinin kızlarını görme isteğinin reddedildiğine dair ifadelere yer verildi.

15 Temmuz 2015’te İnsan Hakları İzleme Örgütü’nden yapılan yazılı açıklamada; YPG’nin çocuk askerlerin örgütten çıkarılması konusunda Geneva Call adlı sivil toplum kuruluşu ile imzaladığı taahhüt sözleşmesini uygulamadığını, 18 yaş altı reşit olmayan çocukların YPG ve örgütün kadın kolu YPJ içerisinde çatışmalara dahil edildiğinin tespit edildiğini ve YPG’nin uluslararası hukuku ihlal ettiğini açıkladı.

28 Ekim 2015’te YPG’den yapılan yazılı açıklamada, 18 yaşından küçük oldukları gerekçesiyle üyelik şartlarını karşılamayan 21 YPG üyesinin görevinin sona erdirildiği ve ailelerine teslim edildiği açıklandı.

13 Ekim 2015’te Uluslararası Af Örgütü, Demokratik Birlik Partisi (PYD) ile askeri kanadı YPG’nin Suriye’nin kuzeyinde Arap ve Türkmen sivillerin yaşadığı bölgeleri kullanılamaz hale getirdiğini, bölge sakinlerini zorla yerlerinden ederek insan haklarını ihlal ettiği ve savaş suçu işlediğini bildiren bir rapor yayımladı. YPG raporu yalanladı ve ihlallerin istisna düzeyinde olduğunu belirterek, savaş suçu işlendiğine dair iddiaların gerçekle ilgisinin bulunmadığını iddia etti.