Yedi Güzel Adam Rasim Özdenören Kimdir?

Yedi Güzel Adam Rasim Özdenören Kimdir?

rasim-ozdenoren-kimdir

2014 yılında TRT 1 ekranlarında yayınlanan “Yedi Güzel Adam” dönem dizisine konu olmuş Rasim Özdenören kimdir? Aslen nerelidir? Eserleri nelerdir? Rasim Özdenören hakkında bilinmeyenler ve merak edilen tüm detaylar yazımızda…

Türk öykü ve deneme yazarı Rasim Özdenören, 1940 yılında Kahramanmaraş’ta dünyaya geldi.

Rasim Özdenören, ilk ve orta öğrenimini Kahramanmaraş, Malatya, Tunceli gibi Güney ve Doğu şehirlerinde tamamladı. Yüksek öğrenimini ise; İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi ve İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Enstitüsü’nde tamamladı.

Devlet Planlama Teşkilatı’nda uzman olarak görev yapan Özdenören, 1970 ila 1971 yıllarında araştırma yapmak amacıyla ABD’ye gitti ve çeşitli eyaletlerinde kaldı.

Daha sonra 1971 yılında Türkiye’ye dönerek Kültür Bakanlığı Bakanlık Müşavirliği görevine başladı. Yine aynı bakanlıkta bir yıl müfettiş olarak görev aldı.

1978 yılında istifa eden Özdenören, tekrar memurluğa dönüş yaptı.

“Çok Sesli Bir Ölüm” ve “Çözülme” adlı hikayelerinin yanı sıra TV filmi yapıldı ve bunlardan ilki “Uluslararası Prag TV Filmleri Yarışması”nda “jüri özel ödülü”ne layık görüldü.

Özdenören, Türk edebiyatında adını duyurmayı başardığı yıllar, köy romancılığının etkisinin artık azalmaya başladığı, varoluşçu yazarların etkisinin daha fazla hissedildiği yıllardır. O yıllarda roman ve öykü yazarları genel olarak Batı kaynaklı bir anlayışla, sanki dışarıdan bakan bir gözle eserlerini yazmışlardır.

Özdenören, henüz çocukluk yıllarında Anadolu’nun bir çok ilini gezerek ve oralarda yaşayaraka köyünü kasabasını şehrini ve insanlarını tanımış, öykülerini insanların evrensel yanlarını ortaya çıkararak yazmıştır. Güçlü tasvir yeteneği ile kendisine “Ayrıntı Avcısı” denmiştir.

Gençlik yıllarından itibaren çevresini edebiyatı ciddi bir meşgale olarak seçen insanlardan oluşturmuş ve bu sayede gelecekte şekillenecek olan edebi hayatı için önemli bir adım atmıştır. Özdenören’in arkadaş grubu onun anlaşılmasında kilit konumdadır.

Zira Özdenören’in okumaları, edebî ilgileri büyük oranda bu arkadaş grubunda şekillenmeye başlamış; sonraki yıllarda tanıştığı Sezai Karakoç’un etkisiyle bir bütünlük kazanmıştır.

Ayrıca Özdenören’in araştırma için ABD’ye gitmesi, burada iki yıla yakın bir süre kalması ve çağdaş dünyanın en önemli merkezini tanımasının da eserlerine olumlu yansımaları olmuştur.

Öykülerinde O yerli olmak nedir, bu nasıl gerçekleştirilir, sorularının cevabını vermiş olan bir yazardır. Ayrıca hikayelerinin kahramanlarını halkın içinden seçmiş ve çevrenizde rahatlıkla gözlemleyebileceğiniz kişilerdir.

Özdenören, islami kimliğiyle tanınan bir öykücü olmasına rağmen öykülerinde hiçbir zaman, dönemindeki birçok yazarda görüldüğü gibi, inandığı şeyleri okuyucusuna dayatmamış, vermek istediği mesajı öyküyü örselemeden, akışı ve yapıyı bozmadan anlatmayı bilmiştir. Anlatırken de dili ustaca kullanmış, yer yer de adeta şiir yazmıştır.

Özdenören, kendisi hakkında çok sayıda tez, özel sayı ve kitap hazırlanmış seçkin bir öykü ve deneme yazarıdır.

Eserleri

Müslümanca Düşünme Üzerine Denemeler
Kafa Karıştıran Kelimeler
Müslümanca Yaşamak
Yaşadığımız Günler
Yumurtayı Hangi Ucundan Kırmalı
Çarpılmışlar, Çözülme
Çok Sesli Bir Ölüm
Gül Yetiştiren Adam
Hastalar ve Işıklar
Yeni Dünya Düzeninin Sefaleti
Ruhun Malzemeleri
Ben ve Hayat ve Ölüm
Yeniden İnanmak
Denize Açılan Kapı
Red Yazıları
Acemi Yolcu
İpin Ucu
Çapraz İlişkiler
Kent İlişkileri
Kuyu
Yüzler
Köpekçe Düşünceler
Düşünsel Duruş
Toz
Aşkın Diyalektiği
Eşikte Duran İnsan
Yazı, İmge ve Gerçeklik
Ansızın Yola Çıkmak
Hışırtı
İki Dünya
İmkânsız Öyküler
Siyasal İstiareler
Açık Mektuplar

Ödülleri

2015 – T.C. Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü

Rasim Özdenören’in hayatı 2014 yılında TRT 1 ekranlarında yayınlanan ve bir dönem dizisi olan “Yedi Güzel Adam” dizisine konu olmuştur.