Yedi Güzel Adam Erdem Bayazıt Kimdir? Biyografisi – Hayatı

Yedi Güzel Adam Erdem Bayazıt Kimdir? Biyografisi – Hayatı

erdem-bayazit-kimdir

2014 yılında TRT 1 ekranlarında yayınlanan “Yedi Güzel Adam” dizisine konu olmuş, Türk edebiyatına değerli eserler kazandıran Erdem Bayazıt kimdir? Aslen nerelidir? Eserleri nelerdir? Erdem Bayazıt hakkında bilinmeyenler ve merak edilen tüm detaylar yazımızda…

Erdem Bayazıt Kimdir?

Türk edebiyatına değerli eserler kazandıran Erdem Bayazıt, tam adıyla Adil Erdem Bayazıt, Türk yazar, şair ve milletvekilidir.

Erdem Bayazıt, 1939 yılında Kahramanmaraş’ta dünyaya geldi. 05 Temmuz 2008 tarihinde İstanbul’da vefat etmiştir.

Bayazıt, ilk ve orta öğrenimini Kahramanmaraş’ta tamamlamış, daha sonra sırasıyla; 1953 yılında İstiklal Ortaokulu’ndan, 1959 yılında Kahramanmaraş Lisesi’nden mezun olmuştur.

Liseden mezun olduğu yıl yani 1959 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne başlamış ve 2 yıl devam etmiştir. Ancak geçim sıkıntıları nedeniyle kaydını 1961 yılında, devam mecburiyeti olmayan Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne nakil ettirmiştir.

Yüksek öğrenimine 1963 yılında ara veren Bayazıt, askere gitmiş ve askerliğini yedek subay olarak Burdur iline bağlı Çuvallı, Yeşilova köyünde yapmıştır.

Askerden döndüğünde ise radikal kararlar alarak yüksek öğrenimine, Ankara Üniversitesi Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde devam etmiştir. Bu fakülteden 1971 yılında mezun olarak memuriyet hayatına atılır.

Bayazıt, Kahramanmaraş’ta Edebiyat öğretmeni olarak göreve başlar. Mezun olduğu Kahramanmaraş Lisesi’nde edebiyat öğretmeni olarak görev yapan şair, daha sonra Kahramanmaraş İl Halk Kütüphanesi’ne müdür olmuştur.

Bunun yanı sıra İstanbul Türk Musikisi Devlet Konservatuarı’nın kuruluş günlerinde genel sekreter olarak vazife alan şair, Milli Eğitim Bakanlığı’nda Basın Bürosu Memurluğu, Milli Kütüphane Süreli Yayınlar Şube Müdür Yardımcılığı görevlerinde de bulunmuştur.

Erdem Bayazıt daha sonra Sanayi Bakanlığı İnsan Gücü Eğitim Daire Başkan Yardımcılığı görevini yürütürken istifa ederek kurucusu olduğu Akabe Yayınları’nın ve Mavera dergisinin yönetimini üstlenmiştir.

Öğrencilik yıllarında şiir yazmaya başlayan şair, Edebiyat ve Mavera dergilerinin kurucuları arasında yerini alır.

1972 yılında ilk şiir kitabını “Sebeb Ey” adıyla yayınlamış, son şiirlerini ise; 1987 yılında “Risaleler” adıyla çıkarmıştır.

“Sebeb Ey” ve “Risaleler” 1992 yılında tek kitap halinde basılmış ve yayınlanmıştır.

1983 yılında Türkiye Yazarlar Birliği Basın Ödülü’nü kazandı!

Erdem Bayazıt, 1981 yılının Temmuz ayında Ajans 1400 adlı bir firmanın film ekibiyle beraber Afganistan’a doğru yola çıkan şair Şenol Demiröz, Yücel Çakmaklı, Ahmet Bayazıt, Çetin Tunca, Halil İbrahim Sarıoğlu ve Necdet Taşçıoğlu’ndan oluşan çekirdek bir kadro ile birlikte Pakistan’ın Peşaver kenti başta olmak üzere İran, Hindistan ve Afganistan içlerini gezer.

Yaptığı bu iki aylık gezinin izlenimlerini topladığı “İpek yolundan Afganistan’a” adlı eseriyle 1983 yılında Türkiye Yazarlar Birliği Basın Ödülü’nü kazandı.

1984 yılında memurluğa dönmüş!

Bayazıt, 1984 yılında Akabe Anonim Şirketi’nin İstanbul’a taşınması kararıyla bu görevini devrederek yeniden memurluğa dönüş yapar.

Devlet Planlama Teşkilatı’na sözleşmeli personel olarak giren şair, daha sonra bu vazifeyi bırakır ve 1987 yılı seçimlerinde Kahramanmaraş’tan milletvekili adayı olur.

29 Kasım 1987 milletvekili seçimlerinde Anavatan Partisi’nden aday olan Bayazıt, Kahramanmaraş milletvekili seçilerek Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 18. dönem çalışmalarında Milli Eğitim ve Çevre Komisyonlarında görev alır.

1988 yılında Risaleler adlı şiir kitabıyla Türkiye Yazarlar Birliği Şiir Ödülünü kazanır.

1991 seçimlerinde adaylığını koymayan Bayazıt, İstanbul’a yerleşir.

Evli ve dört çocuk babası olan Bayazıt’ın şiir ve yazıları Açı, Hamle (Kahramanmaraş), Çıkış (Ankara), Yeni İstiklal, Büyük Doğu, Edebiyat, Mavera, Yedi İklim ve Hece dergilerinde yayınlanmıştır.

Bayazıt, TBMM Başkanlık Divanı’nca Üstün Onur Ödülü verilmesi kararlaştırılan 71 kişi arasında bulunuyordu.

Türk edebiyatına büyük hizmetleri bulunan Erdem Bayazıt, 5 Temmuz 2008 tarihinde, İstanbul’da vefat etmiştir.

 

Adına yaptırılan okullar

  • 5 Temmuz 2008 tarihinde Kahramanmaraş’ın gözde Anadolu Lisesi olan Merkez Anadolu Lisesi’ne ismi verilmiştir. Okulun ismi bu tarihten sonra Erdem Bayazıt Anadolu Lisesi(EBAL) olarak değiştirilmiştir.
  • Ankara Gölbaşı ilçesinde de TOKİ’nin yaptırdığı ve halen faaliyetine devam eden Erdem Bayazıt Anadolu Lisesi mevcuttur.
  • İstanbul’un Güngören ilçesinde Erdem Bayazıt Anadolu Lisesi ve bir kültür merkezi açılmıştır.
  • Antalya’nın Kepez ilçesinde Kepez Belediyesi tarafından şairin adına bir kültür merkezi açılmıştır. Erdem Bayazıt kültür Merkezi olarak faaliyet göstermektedir.

Erdem Bayazıt, 2014 yılında TRT 1 ekranlarında yayınlanan “Yedi Güzel Adam” adlı diziye de konu olmuştur.