Yedi Güzel Adam Ali Kutlay Kimdir? Biyografisi – Hayatı

Yedi Güzel Adam Ali Kutlay Kimdir? Biyografisi – Hayatı

ali-kutlay-kimdir

2014 yılında  TRT 1 ekranlarında yayınlanan ve dönem dizisi olan “Yedi Güzel Adam” dizisine konu olmuş olan Ali Kutlay kimdir? Aslen nerelidir? Eserleri nelerdir? Ali Kutlay hakkında bilinmeyenler ve merak edilen tüm detaylar yazımızda…

Ali Kutlay Kimdir?

Yazarlık hayatı iki yıl süren Ali Kutlay, Türk edebiyat tarihine kazandırdığı eserleri ile 2014 yılında TRT 1 ekranlarında yayınlanan “Yedi Güzel Adam”a konu olmuştur.

1940 yılında Kahramanmaraş’ta dünyaya gelen Kutlay, yaklaşık 2 yıl kadar yazarlık yapmasının ardından yazarlık hayatını sonlandırmıştır.

“Yedi Güzel Adam”dan bir olan Rasim Özdenören, Ali Kutlay’ın yazarlık hayatı sadece 2 yıl sürdüğü için Yedi Güzel Adam’dan sayılamaz demiştir. Ancak Ali Kutlay, “Yedi Güzel Adam”dan biri olmayı başarmıştır.

Ayrıca Rasim Özdenören, Ali Kutlay için şu sözleri söylemiştir:

Rasim Özdenören; “Ali Kutlay, benim öykü yazmama vesile olan arkadaşımdı. Cahit Zarifoğlu, onun kardeşi Sait Zarifoğlu, Erdem Bayazıt, bizden bir sınıf aşağıda Alaeddin Özdenören, onun sınıf arkadaşı ve Ali’nin kardeşi Ahmet Kutlay ve eli kalem tutan daha başka arkadaşlar o dönemde Allah’ın bir lütfu olarak bir arada bulunuyorduk. Ali’nin bir öykü yazdığını bana Erdem haber vermişti. Ben de ondan öyküsünü müsaade ederse okumak istediğimi söylemiştim. O da bana: “Sen de bir öykü yazmaya söz verirsen, öykümü okuturum” şartını öne sürerek öyküsünü okumak üzere bana vermişti. Söz verdiğim için ertesi gün ona bir öykü yazıp verdim, ancak verirken ben de aynı şartı ileri sürdüm: Ali yeni bir öykü yazmaya söz verirse kendi öykümü ona okutacaktım. Böylece Ali ile aramızda, aylarca devam eden bir öykü yazma teatisi başladı.Sağlam cümle kurardı. Öykü yazmaya 16 yaşında başladı 18’inde bıraktı. O yaşta yazdığı öyküler bile kaliteliydi. Sanıyorum hep kusursuz olmanın ardına düşmüştü. Bu yüzden zor beğenirdi. Örneğin benim yazdığım öykülerde kusurlar bulurdu. Bense onun yazdığını beğenirdim. Halen de aynı beğenimi muhafaza ediyorum. Onunsa, öykü yazmayı bıraktıktan sonra benim yazdıklarıma ilgi duymadığını biliyorum.”

“Yedi Güzel Adam”dan bir olmayı başaran Ali Kutlay, 07 Kasım 2008 tarihinde, İstanbul’da vefat etmiştir.